Na stručnjacima, odgajateljima i učiteljima je da na vrijeme prepoznaju djecu koja pokazuju neke od simptoma problema u ponašanju, jer su brojna istraživanja pokazala da intervencije u kasnijoj dobi – nakon devet godina starosti djeteta daju puno slabije rezultate
Krapinsko-zagorska županija s ciljem senzibilizacije javnosti za borbu protiv ovisnosti tradicionalno obilježava Mjesec borbe protiv ovisnosti u razdoblju od 15. studenog do 15. prosinca putem aktivnosti koje promoviraju zdrave stilove života i podižu svijest javnosti o štetnim zdravstvenim i socijalnim posljedicama ovisnosti.
Stoga je ovog utorka, u suradnji sa Županijskim povjerenstvom za suzbijanje zlouporabe opojnih droga edukacija organizirana u Dječjem vrtiću “Naša radost” u Pregradi.
Predavanje za odgajatelje i učitelje
Predavanje “Prevencija problema u ponašanju i poticanje zdravog razvoja djece rane dobi” namijenjeno ravnateljima, odgajateljima, učiteljima i stručnim suradnicima u vrtićima i nižim razredima osnovnih škola održala je Valentina Kranželić sa Edukacijsko – rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, a predavanju su prisustvovali i zamjenica župana za društvene djelatnosti Jasna Petek te gradonačelnik Pregrade Marko Vešligaj.
– Krapinsko-zagorska županija prema statističkim pokazateljima ulazi u skupinu županija s malim brojem ovisnika, no to je razlog više da se ulože dodatni napori da se takav trend nastavi i dalje. Veći je broj osoba koje imaju problem s alkoholizmom ili mladih osoba koje imaju problem prekomjernog konzumiranja alkohola, zbog čega je Županija u svoj Plan za zdravlje uvrstila alkoholizam kao jedan od 5 zdravstvenih prioriteta i brojne aktivnosti su usmjerene upravo na tu problematiku, naglasila je zamjenica župana Jasna Petek.
Valentina Kranželić je u svom predavanju govorila o učinkovitosti prevencije u ranoj životnoj dobi djece.
Stvaranje poticajnog okruženja
– Na stručnjacima, odgajateljima i učiteljima je da na vrijeme prepoznaju djecu koja pokazuju neke od simptoma problema u ponašanju ili rizična ponašanja te ih uključe za početak u univerzalne programe, a po potrebi i selektivne i individualne, jer su brojna istraživanja pokazala da intervencije u kasnijoj dobi – nakon devet godina starosti djeteta daju puno slabije rezultate, rekla je predavačica i dodala kako jedino sveobuhvatni preventivni programi u ranoj dobi daju pozitivne rezultate pa su takvi programi u konačnosti najisplativiji preventivni programi. Naravno, potrebno je i konstantno poticati pozitivni razvoj djece s naglaskom na razvoj primjenjivih vještina, naročito kognitivnih i socijalno-emocionalnih, pružanje prilika svoj djeci i njihovim obiteljima te stvaranje podržavajućeg, brižnog i poticajnog okruženja za svu djecu obzirom na njihove potrebe.
– U ovom kompleksnom svijetu potrebno je više od dobre obitelji, dobrih vrtića i škola da bi se djeca obrazovala i odgojila. Potrebno je da te najvažnije institucije rade zajedno, zaključila je profesorica Kranželić. (ab)
michael kors uk sale
toms outlet
mcm handbag
mcm handbag
michael kors uk bags
hollister online shop deutschland
mcm handbag
hollister online shop deutschland
prada handbags uk