Ovogodišnji dobitnik književne nagrade Gjalski je Goran Tribuson za roman “Otac od bronce“
VEĆ TREĆA NAGRADA: “Cijela moja životna djelatnost je nekako obilježena Gjalskim, no još mi nije palo na pamet da napišem elegični roman o zagorskom plemstvu iz 19. stoljeća“

Ovogodišnji dobitnik Književne nagrade Ksaver Šandor Gjalski, najvažnije hrvatske književne nagrade za prozu je Goran Tribuson za roman “Otac od bronce“. Tako je odlučilo Prosudbeno povjerenstvo u sastavu Strahimir Primorac (predsjednik), Sofija Keča, Ingrid Lončar, Ivica Matičević i Tomislav Šovagović, a njihova je odluka objavljena na današnjoj konferenciji za medije u Dvorcu Gjalski u Gredicama.

Strahimir Primorac rekao je kako se između 68 knjiga prispjelih na ovogodišnji natječaj, Povjerenstvo odlučilo za roman “Otac od bronce“.

– Radi se o žanrovskom hibridu u kojem se prepleću elementi ljubavnog, obiteljskog i povijesnog romana, sa zanimljivom i dobro vođenom fabulom. Radnja se zbiva u neimenovanom gradu u sjeverozapadnoj Hrvatskoj, u kasno ljeto 1991. Okosnicu romana čine dvije teme, jedna je o velikoj ljubavi, a druga o odnosu oca i sina, između kojih se stvorilo nerazumijevanje. Autor ne podilazi i ne docira čitatelju, nego propituje i traži kritičku distancu, a u takvim knjigama, zaključni račun uvijek pokazuje da je čitatelj na dobitku – pojasnio je Primorac.

O romanu i autoru

Goranu Tribusonu je to treća Nagrada Gjalski, rekao je kako je jedina šteta što je od prve nagrade prošlo već 30 godina.

– Cijela moja životna djelatnost je nekako obilježena Gjalskim, premda mi još nije palo na pamet da napišem elegični roman o zagorskom plemstvu iz 19. stoljeća, kao što je to radio Gjalski. Radnja ovog roman događa se u jednom gradu u sjeverozapadnoj Hrvatskoj kojeg neću imenovati, jer se ljudi znaju često onda poistovjećivati s njim jer misle da radnja ima veze s njima, ili misle da nema veze s njima pa onda govore da pisac nešto mulja i laže. Priča govori o ocu koji je bio španjolski borac i partizan, te o sinu koji je vrlo mutna osoba i bavi se poslovima na rubu kriminala i oni su u nekakvoj vrsti sukoba i veći života nisu ni razgovarali. Zatim je otac umro i sin se nevoljko vraća i dolazi na njegov pogreb i pokušava shvatiti tko je zapravo bio njegov otac. Uz tu priču postoji i ljubavna priča, sina i djevojke s kojom je nekad bio u vezi i ta je veza propala – rekao je o romanu Tribuson te dodao kako je ova Nagrada jedna ugledna, ako ne i najuglednija nagrada.

– Zbog toga što je vrlo ozbiljna, nepristrana i  neovisna, jer su je dobivali razni autori, od klasičnih i uglednih do mlađih – istaknuo je Tribuson.

Ovogodišnji laureat rođen je 1948. godine u Bjelovaru, gdje je završio osnovnu i srednju školu. Diplomirao je i magistrirao na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Od 2000. je suradnik, a od 2008. redoviti član HAZU. Romani su mu prevođeni na talijanski, nizozemski, engleski, francuski, češki, slovački, arapski, slovenski i makedonski jezik. Dobitnik je mnogih nagrada, među kojima je već osvojio  Nagradu Gjalski 1991. i 1999. godine te Veliku zlatnu arenu za scenarij u Puli 2000. i 2002. godine.

Gradonačelnik Zaboka Ivan Hanžek kazao je kako je izuzetno važno što je Zabok odabran kao središte dodjele nagrade najboljeg proznog djela u Republici Hrvatskoj.

– Time na najbolji način odajemo počast našem sugrađaninu Ksaveru Šandoru Gjalskome. Ujedno to je i poticaj mladima da se približe ovakvoj literaturi i da postanu kreativni stvaratelji literature od osnovnih škola, preko srednjih do odraslih dana – napomenuo je Hanžek.

Dani K.Š. Gjalskog

U Zaboku se od 21. do 26. listopada održavaju Dani Ksavera Šandora Gjalskog, u sklopu kojih će biti niz događanja, među kojima su u utorak proglašenje pobjednika i dodjela Male nagrade Gjalski, a u četvrtak će biti proglašenje  i dodjela Nagrada Gjalski za učenike srednjih škola.

Tihomir Vrančić, predsjednik Upravnog odbora ove kulturne manifestacije rekao je kako ove godine slave 40 – tu godišnjicu uručenja prve nagrade. – Pripremili smo bogat program, pa tako započinjemo s izložbom akademskog slikara Peruška Bogdanića u Gradskoj galeriji. Izuzetno nam je bitno i otvorenje izložbe fotografija čime ćemo obilježiti tih 40 godina te pozvati ljude koji su još danas živi i koji su bili tada aktivni u smislu sponzoriranja te organizacije i pomoći prilikom ustanovljenja te nagrade. Vezano uz glavnu nagradu bitan nam je razvoj stvaralaštva među djecom osnovnih i srednjih škola, a također tu je i suradnja s našim prijateljskim gradovima Porečom i Crikvenicom što je rezultat i knjiga literarnih radova koju svake godine jedan od tih gradova priprema i sponzorira. Svečana dodjela održat će se u subotu gdje ćemo u ime Ministarstva kulture, Krapinsko – zagorske županije i grada Zaboka predstaviti javnosti nagrađenog pisca i djelo –zaključio je Vrančić. (ab, ib)

 

 

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

NET.HR

IZ HRVATSKE

Kajkavske kronike

Još iz rubrike