Od ove školske godine, u Osnovnoj školi “Vladimir Bosnar” u Stubičkim Toplicama uveden je program cjelodnevnog odgojno – obrazovnog rada. Program je kreiran po uzoru na riječke škole, i to su jedine škole, uz ovu u Stubičkim Toplicama, koje provode taj program. Ravnateljica Brigitte Gmaz ukratko je pojasnila način funkcioniranja ovog inovativnog projekta.
– Cjelodnevni odgojno – obrazovni rad podrazumijeva da su djeca, kao što i sama riječ govori, cijeli dan u školi, odnosno od 8 do 16 sati. S njima rade dvije učiteljice koje su savršeno osmislile cijelu školsku godinu za rad s učenicima – ponosno je rekla ravnateljica Gmaz i dodala da se u programu izmjenjuju nastavni rad i slobodno vrijeme. Program su ove godine upisala djeca 13 roditelja, koja će s učiteljicama provoditi razne projekte, napisati zadaću, baviti se sportskim i drugim izvannastavnim aktivnostima, učiti engleski jezik… Program je prilagođen djeci, da bude što zanimljiviji i pristupačniji, a nakon 16 sati praktički će biti slobodni jer će zadaća već biti napisana.
Od prvog do četvrtog
S cjelodnevnim odgojno – obrazovnim radom OŠ “Vladimir Bosnar” kreće od drugog razreda jer su u toj generaciji roditelji bili najviše zainteresirani za taj model nastave, no, želja im je provesti taj program od prvog do četvrtog razreda.

– Dvije učiteljice se mogu posvetiti toj grupi učenika i svakom će djetetu njegova snalažljivost i kreativnost doći do izražaja. Bavit će se raznim aktivnostima koje će im zasigurno doprinijeti – rekla je ravnateljica.
Također, djeca će započeti dan tjelovježbom i doručkom i tek onda krenuti s nastavom. U učionicama, djeca imaju svoje ormariće gdje spremaju bilježnice, knjige i ostalu opremu te kutić za čitanje, crtanje i ostale aktivnosti. Ravnateljica je istaknula kako je važan faktor novog programa i suradnja s roditeljima, koji su izrazili veliko zadovoljstvo dosadašnjim tijekom programa.
Josip Beljak, načelnik Stubičkih Toplica, rekao je da je uvođenje produženog boravka u školama zadovoljavanje potreba broja učenika koji konstantno raste te mladih obitelji koje se doseljavaju u Stubičke Toplice.

– Čak smo i prošle godine bili pod pritiskom roditelja što se tiče organizacije produženog boravka jer to imaju već neke druge škole u županiji, no nismo bili u mogućnosti to organizirati zbog nedostatka prostora. Lani se pojavila mogućnost organizacije produženog boravka uz sufinanciranje od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja, gdje se pružila mogućnost organiziranja takvog boravka i van škole. Ovdje smo već odradili sve moguće pripreme i krenuli u dogovore s velečasnim jer smo htjeli urediti jednu prostoriji u župnom dvoru, no nismo mogli to realizirati jer taj natječaj nije bio uopće ni objavljen. Kako bismo ipak pomogli roditeljima koji još uvijek rade dok su djeca gotova s nastavom, pojavila se mogućnost organizacije ovog vida nastave – rekao je Beljak i dodao da mu je ideju predstavila ravnateljica, koja je takav model nastave vidjela u Rijeci.
Djeca su prioritet
– Ovaj model je mnogim roditeljima olakšao situaciju, jer sada su im djeca u školi do 16 ili 17 sati i rješavaju sve obaveze koje bi inače rješavali doma. Sada se umjesto pisanja zadaća kod kuće, mogu posvetiti svoje vrijeme djetetu – rekao je Beljak i istaknuo da je su njemu kao načelniku, ali i cijeloj Općini, djeca prioritet.
Od ostalih hvalevrijednih noviteta, vrijedi istaknuti da je Općina Stubičke Toplice u školu u posljednjih godinu dana uložila skoro tri milijuna kuna, u potpunosti obnovila školsku kuhinju, postavila novu rasvjetu, tri pametne ploče, energetski je obnovila, a i dalje se trude pružiti djeci što više, da im školovanje bude što ljepše. Novi program produžene nastave u 50-postotnom iznosu financira Općina, a ostatak roditelji, koji mjesečno izdvajaju po 470 kuna.
Uz Općinu Stubičke Toplice, donatori kod opremanja učionice su Taekwondo klub Stubičke Toplice i Protrade – Lemona d.o.o. Stubičke Toplice, koji su za učenike osigurali tatami podloge, taburee i vreće za sjedenje. (Lovro Belošević)