Obilježeno 60 godina rada Zagorskog vodovoda, koji broji 35 tisuća korisnika na 2000 kilometara vodovodne mreže
“Prije četiri godine smo preuzeli odvodnju, a danas provodimo velike projekte poput Aglomeracije Zabok – Zlatar, vrijedne preko pola milijarde kuna”

U Termama Tuhelj svečano je obilježeno 60 godina rada Zagorskog vodovoda. Ivan Hanžek, predsjednik Skupštine društva Zagorskog vodovoda i gradonačelnik Zaboka, nazvao je “Zagorske vode” lijepim primjerom zajedničkog projekta tadašnjih općina, ali i općina nastalih poslije 1993. godine, sa zajedničkom željom da se osigura kvalitetna i redovna nadjevenost i opskrba pitkom vodom.

– Ovo je veliki projekt, s obzirom na to da znamo da u nekim regijama tek danas kreću zajednički sustavi nadjevanja vodom. Mi smo, na svu sreću, u fazi da rješavamo sustav odvodnje, a vodoopskrba je gotovo 95 posto riješena sustavom koji garantira kvalitetnu vodu – rekao je Hanžek.

U svakoj općini

Direktor Zagorskog vodovoda Mario Mihovilić istaknuo je da raspolažu sa skoro 2000 kilometara vodovodne mreže, preko 250 kilometara odvodnje, šest presretača i preko 160 objekata na vodoopskrbi.

– Trenutačno imamo oko 35 tisuća korisnika, s time da rastemo svake godine za barem tisuću potrošača. Sada razvijamo mrežu u područjima gdje uopće nismo imali vodoopskrbnu mrežu, a ubuduće ćemo se koncentrirati na područja gdje su lokalni vodovodi – rekao je Mihovilić i dodao da ove godine još preuzimaju veliki vodovod Kraljev Vrh, gdje su izgradili kompletno novu vodovodnu mrežu, koja ima 350 potrošača.

– Prije četiri godine smo preuzeli odvodnju, a danas provodimo velike projekte poput projekta “Zabok – Zlatar”, u vrijednosti preko pola milijarde kuna. U svakoj općini kreću radovi od ove jeseni i očekujemo da ćemo do 2023. izgraditi svih 170 kilometara mreže – rekao je Mihovilić, otkrivši kako cijena kubičnog metra vode iznosi 14 kuna.
Krapinsko – zagorski župan Željko Kolar čestitao je Zagorskom vodovodu na 60 godina djelovanja i uspješnog rada te rekao da voda na zagorskim bregima “znači život”.

– Ono što mi kao Županija zajedno sa Zagorskim vodovodom i s ostalim distributerima radimo, jest da popunjavamo rupe koje su nam ostale u sustavu i pokrivamo visoke zone. Imamo još dosta posla u Zagorju, jer imamo niz lokalnih vodovoda koji nisu u sustavu distribucije, a ubuduće će biti potreban jedan projekt koji će zajedno morati napraviti Zagorski vodovod i Krapinsko – zagorska županija. Logično bi bilo da Zagorski vodovod preuzme i taj dio posla, a tako i onako su najveće investicije u Zagorju aglomeracije. Taj posao bi definitivno poboljšao uvjete stanovanja svima u županiji, a dao bi i doprinos zaštiti okoliša. Bitno je da napravimo realan plan za iduću financijsku omotnicu kako bismo zaokružili vodoopskrbu na području Krapinsko – zagorske županije – rekao je Kolar i dodao da na području KZŽ ima 30-ak posto domova koji koriste lokalne vodovode, posebice u podsljemenskoj zoni te Loboru, no pitanje je jesu li ti vodovodi ispravni.

Epidemiološki razlozi

– Cijenim ljude koji su sami radili svoje vodovode, ali u 21. stoljeću i zbog epidemioloških razloga pozivam ljude da se priključe na Zagorski vodovod. S tim ljudima treba porazgovarati, educirati i dokazati im da nema alternative osim Zagorskog vodovoda – izjavio je Kolar i rekao da Županija, Zagorski vodovod i preostali distributeri surađuju na projektu koji u zaseoke u visokoj zoni dovode vodu, a sufinanciraju se modelom “po jednoj trećini”.

– Jednu trećinu financira distributer, jednu domaćin i jednu Županija. Osim Lobora, gdje pola financira Županija, a pola distributer – otkrio je Kolar i istaknuo kako je u posljednjih desetak godina mnogo novca uloženo u kvalitetu voda i rezervoare.
Na svečanosti su dodijeljena i priznanja Zagorskog vodovoda, koja su dobili Stjepan Bednjanec, Đurđica Ščukanec, Franjo Mihaljinec, Ivica Meglić, Božena Polanović, Milan Škrnjug, Stjepan Kordek i Željko Hren. (ab, lb)

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

NET.HR

IZ HRVATSKE

Kajkavske kronike

Još iz rubrike