Načelnica Lobora prozvala Zagorski vodovod da je zakazao u projektu vrijednom 600 milijuna kuna
JEMBRIH: Zbog lošeg vođenja projekta aglomeracije, centar Lobora potpuno je raskopan i opasan za pješake!

Iako je riječ o jednom od najvećih, najskupljih, a i najznačajnijih projekata koji se trenutno provode na području 14 zagorskih općina i gradova, uključujući i Općinu Lobor, projekt Aglomeracije Zabok – Zlatar sa sobom je donio i čitav niz problema i propusta. Naime, centar Lobora već je mjesecima u potpunosti raskopan i pun velikog kamenja opasnog za pješake, a prijeko potrebna sanacija ulica izostaje.

Načelnica Lobora Ljubica Jembrih naglašava kako se na velike propuste u provođenju investicije vrijedne čak 600 milijuna kuna počelo upozoravati već u svibnju prošle godine, a direktor Zagorskog vodovoda, koji je nositelj projekta, i sam je upoznat sa svim činjenicama.

Upozorenja

Kako je istaknula načelnica Jembrih, na službenim sastancima Hrvatske su vode upozoravale kako je ovo definitivno najlošije vođen projekt na području Hrvatske.

– Da je u trenutku potpisivanja ugovora započela izgradnja aglomeracije i kolektora sada ne bi došli do situacije u kojoj se borimo s povećanjem cijena asfaltnog materijala i u kojoj je izvođač prisiljen zaustaviti radove – rekla je Jembrih poručivši kako je riječ o strateškom projektu za cijelu Krapinsko – zagorsku županiju, uključene općine i gradove, ali i Hrvatsku.

S obzirom da je krajnji rok za završetak kompletne aglomeracije 31. prosinca iduće godine, načelnica Jembrih naglasila je kako je svima u interesu uspješna realizacija ovog projekta radi izbjegavanja penalizacije.

– Na području Lobora imamo velikih problema sa sanacijom rovova kako na županijskim cestama, tako i na našim nerazvrstanim cestama. Imamo jako lošu komunikaciju sa Zagorskim vodovodom i teško mi je shvatiti da oni od studenog prošle godine ne odgovaraju na službene i argumentirane e-mailove Općine – kazala je Jembrih.

Opasnost

Inače, centar Lobora već je mjesecima u potpunosti raskopan, a rov se, upozorava načelnica, ne održava prema pravilima struke. Kako dodaje, centar je pun velikog kamenja koje predstavlja opasnost za pješake, a mještanima je ujedno i onemogućen pristup određenim javnim ustanovama poput ambulante, Doma zdravlja i pošte.

Zbog izostanka suradnje oko sanacije, problem se pojavio i na nerazvrstanoj cesti Tome Martinuša koja je jedini put prema svetištu zbog čega autobusi u vrijeme hodočašća ne mogu do njega.

– Razumijem da su izvođači radova zaustavili neke radove i da čekaju dogovor s Vladom zbog povećanja cijene asfaltne baze, ali mi pričamo o pripremnim radovima, o radovima gdje asfalt nije u pitanju. Pričamo o priključcima koji su započeti, a nisu završeni – govori Jembrih te dodaje kako tvrdnje direktora Zagorskog vodovoda o povećanju broja ekipa nažalost ne vrijede i za Lobor u kojem su, naglašava načelnica, dvojica radnika, jedan s lopatom, a drugi s metlom.

Loša suradnja

S obzirom da je riječ o ozbiljnom propustu zbog kojeg ispaštaju građani, načelnica Jembrih istaknula je kako su odgovorni ili direktor ili voditelji projekta koji su trebali biti upoznati sa situacijom na terenu.

– Nadam se da ćemo uskoro uspostaviti bolju suradnju, da ćemo od Zagorskog vodovoda dobiti povratnu informaciju, da će se krenuti u sanaciju centra i županijske ceste, da će se već ovaj tjedan oformiti ekipa i završiti sve pripremne radove i priključke kako bi Lobor, kad Vlada Republike Hrvatske donese i napravi izračune o priznavanju povećanja cijena asfaltnog materijala, bio spreman za kompletno asfaltiranje – kazala je načelnica Jembrih zaključivši kako se ovaj strateški projekt može završiti jedino dobrom komunikacijom i zajedničkim radom svih dionika.

– Najvažnije je da se projekt završi u preuzetim i predviđenim rokovima te bez financijskih korekcija – završila je Jembrih.

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

NET.HR

IZ HRVATSKE

Kajkavske kronike

Još iz rubrike