U zgradi Muzeja Radboa, održana je završna konferencija na kojoj su predstavljeni rezultati dvogodišnje provedbe hvalevrijednog projekta “Aktivni i nakon 65-e!“ kojeg je provodila Općina Radoboj, uz partnerstvo s Muzejom Radboa, Gradskim društvom Crvenog križa Krapina i Centrom za socijalnu skrb Krapina.
Projekt je bio namijenjen osobama s navršenih 65 i više godina koje imaju prebivalište na području općine Radoboj. Financirao se i provodio u sklopu Operativnog programa “Učinkoviti ljudski potencijali 2014.- 2020.“, Širenje mreže socijalnih usluga u zajednici – faza 1, broj poziva: UP.02.2.2.06. Vrijednost projekta iznosi 1.476.024,37 kuna, dok je iznos EU potpore punih 1.476.024,37 kuna.
Načelnik Radoboja Anđelko Topolovec naglasio je da je projekt predstavljao jedinstvene aktivnosti prilagođene potrebama starijih osoba koje su bile besplatne za sve mještane općine starije od 65 godina, putem kojih se korisnicima pružila prilika da kroz druženje s vršnjacima obogate svoju svakodnevicu.

-Ostvarene su sve predviđene projektne aktivnosti, a također, ostvaren je broj članova ciljanih skupina u koje je bilo uključeno 79 sudionika, mještana općine starijih od 65 godina, 26 članova obitelji sudionika projektnih aktivnosti i također 26 stručnjaka, djelatnika projektnih partnera koji rade u sustavu društvene skrbi za starije osobe i ostalih institucija koje su sudjelovale u osposobljavanju u svrhu razvoja socijalnih usluga. U projektnom timu sudjelovali su voditelj projekta, voditelj dnevnih aktivnosti i asistent voditelja dnevnih aktivnosti – kazao je načelnik Topolovec, pa poručio:
– Ovaj projekt dokaz je da su naši mještani izuzetno proaktivni članovi društva i naše zajednice, da su mnogobrojne aktivnosti koje su se provodile putem projekta “Aktivni i nakon 65-e!“ prijeko potrebne mještanima starije životne dobi kako bi se družili s vršnjacima, osjećali korisnima i potrebnima u svrhu unaprjeđenja kvalitete života starijih osoba. Također, ovim projektom nisu samo obuhvaćene starije osobe već i šira javnost, stručnjaci i članovi obitelji koji su se putem projekta educirali o trećoj životnoj dobi, o potrebama i pravima starijih osoba – rekao je i uputio zahvalu mještanima općine koji su se aktivno uključili u realizaciju projekta.
– Uspješno smo ostvarili ovaj projekt. Ovim putem od srca im zahvaljujemo na sudjelovanju, svesrdnoj pomoći i podršci u realizaciji mnogobrojnih aktivnosti. Zahvaljujemo i našim gostima iz Brinja, Općini Brinje i udruzi Pavanka, također i Gradskom društvu Crvenog križa iz Križevaca koji su se odazvali našem pozivu na završnu konferenciju i došli nas podržati uz želju da se lijepa suradnja i dalje nastavi – istaknuo je.
Detalje projektnih aktivnosti iznijela je ravnateljica Muzeja Radboa, Ivana Hazulin, ujedno i voditeljica projekta, koja je kazala da su tijekom trajanja dvogodišnjeg projekta održavane tjedne aktivnosti koje su sudionicima projekta, mještanima starijim od 65 godina bile dostupne putem mjesečnog rasporeda.
-Aktivnosti uključuju kreativne radionice, kulinarske radionice, keramičke radionice, informatičke i edukativne radionice, predavanja i videokonferencije, kulinarska druženja u prirodi i kreativne radionice s djecom. Sudionicima projekta omogućen je posjet kazališnim predstavama, filmskim projekcijama i brojnim ekskurzijama. Također im je omogućeno korištenje usluga sportsko-rekreativnih radionica, fizioterapeuta, vježbanja u vodi, frizera i besplatnog mjerenja krvnog tlaka i šećera. Tijekom provedbe dnevnih aktivnosti za mještane 65+ osiguran je topli obrok, osvježenje i grickalice, časopisi, novine i revije, razne društvene igre i puzzle – pojasnila je voditeljica projekta, dodavši da su se dnevne aktivnosti održavale u prostoru Vatrogasnog doma u Radoboju, posebno opremljenog za potrebe izvođenja zanimljivih projektnih aktivnosti i radionica.

Korisne radionice
– Ukupno su se održale 64 kreativne radionice. Na radionicama se, primjerice, izrađivalo cvijeće i vijenci od krep papira, memorabilije od perlica u vidu ukrasa. Održane su 64 kulinarske radionice, svakog petka u tjednu, prije kreativnih radionica u prostorijama DVD-a Radoboj. Na radionicama su polaznici aktivno kuhali i provodili ugodno vrijeme u druženju, pripremi jela, razgovoru, a na kraju je slijedila i degustacija pripremljenih jela. Održale su se i četiri keramičke radionice uz stručnu podršku i demonstraciju majstora Božeka Androića. Održane su sveukupno 24 informatičke radionice na kojima se učilo polaznike osnove rada na računalu i na tabletu. Polaznici su istraživali na koji način pretraživati web, na koji način kupovati artikle preko Interneta, fotografirati i prenositi fotografije s tableta na laptop, pronaći vjerodostojne vijesti i video sadržaje te mnogo drugih sudionicima zanimljivih sadržaja i informacija – pojasnila je Hazulin, pa dodala:
-Za vrijeme trajanja projekta održano je također i šest edukativnih radionica s temama koje su namijenjene i usmjerene starijim osobama. Održane su za korisnike projektnih aktivnosti četiri serije predavanja i videokonferencija. Održala su se dva kulinarska druženja u prirodi, četiri kreativne radionice s djecom. Vrijedne i marljive polaznice radionica pokazivale su i učile djecu kako izraditi cvijeće od krep papira i razne druge ukrasa od različitog materijala, a djeca su se i okušala u izradi punjenih životinjica od vune i konca. Za vrijeme trajanja Glumačkog festivala u Krapini organizirao se odlazak sudionika projekta dva puta godišnje na besplatne kazališne predstave. Sveukupno su pogledane četiri predstave, a sudionici projekta posjetili su sveukupno osam projekcija filmova koji su se prikazivale u Krapini – rekla je.
Hazulin je istaknula da su za sudionike projekta, najzanimljiviji dio projekta bile ekskurzije. Realizirano ih je šest u pet različitih hrvatskih županija. Prva ekskurzija održala se u Krapinsko – zagorskoj županiji, druga u Karlovačkoj županiji, treća u Koprivničko – križevačkoj županiji, četvrta u Ličko – senjskoj županiji, peta u Bjelovarsko – bilogorskoj, a posljednja u Ličko – senjsku županiju.
– Sudionici dnevnih aktivnosti posjetili su organizacije koje su u tom trenutku provodile programe dnevnih aktivnosti, to su bila Gradska društva Crvenog križa i jedna Udruga, a usto su i posjetili kulturno – povijesne i prirodne znamenitostima županija u kojima su se nalazili – rekla je.
Tijekom dvogodišnjeg projekta, održalo se sveukupno 80 sportsko-rekreativnih radionica koje su obuhvatile raznovrsne sportske aktivnosti za starije osobe. Također, kako je istaknula Hazulin, projektom su predviđene usluge vježbanja u vodi gdje sudionici dva puta mjesečno mogu koristiti usluge kupanja.
– S obzirom na situaciju epidemije COVID-19 i svih posljedica koje je epidemiološka kriza donijela tijekom trajanja projekta, uspješno se provela aktivnost vježbanja u vodi, za koju je dogovoren odlazak u Krapinske toplice u Vodeni park Aquae Vivae uz osigurani prijevoz. Sudionici su također redovito tijekom trajanja cijelog projekta koristili besplatne usluge fizioterapeuta putem kojih im je bila dostupna masaža leđa i vrata, noge i stopala, ruku i lica ili cijelog tijela, limfne drenaže i razni drugi fizioterapeutski tretmani. Također, redovito su se koristile besplatne usluge frizera, a imali su na raspolaganju i besplatnu uslugu mjerenja tlaka i šećera – kazala je.
Zanimljive teme
Isto tako, za sudionike projekta i članove njihovih obitelji, partner u projektu, Gradsko društvo Crvenog križa Krapina, dva puta godišnje održavali su edukativne radionice. Voditeljica projekta istaknula je i važnost jednodnevnih seminara koji su se za sudionike održavali.
– Kao doprinos povećanju kvalitete socijalnih usluga za starije osobe, s naglaskom na važnost konstantne edukacije i uvida u nove spoznaje, projektom su predviđene besplatne edukacije za profesionalce u sustavu socijalne skrbi. Za provedbu jednodnevnih seminara angažirano je sveukupno 12 predavača. Sve su teme bile izrazito zanimljive, potkrijepljene primjerima iz prakse i korisne u primjeni stečenog znanja za stručnjake u sustavu socijalne skrbi – kazala je, dodavši:
– Realizirana je trodnevna stručna edukacija za djelatnike partnerskih institucija u projektu, u sklopu koje se je posjetio Gerontološki centar sv. Ana u Zagrebu, Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju u Daruvaru, Dom za starije i nemoćne u Požegi i Gerontološki klub u Osijeku kao primjerima dobre prakse – terapijske zajednice – rekla je.
Voditeljica projekta pobliže je pojasnila i ulogu partnera na projektu.
-Projekt se provodio u partnerstvu s Gradskim društvom Crvenog križa Krapina i Centrom za socijalnu skrb Krapina. Djelatnici partnerskih institucija bili su zaduženi za provedbu edukativnih radionica na temu gerontologije za sudionike dnevnih aktivnosti. Sveukupno je provedeno 14 radionica kojima je cilj bio edukacija o vlastitoj životnoj dob. Kao teme odabrane su one koje bi najviše mogle pridonijeti dobrobiti polaznika i njihovom zdravstvenom i socio-ekonomskom stanju – pojasnila je, pa navela i koji su glavni ciljevi ostvareni realizacijom projekta.
– Ostvareno je organiziranje dnevnih aktivnosti u općini Radoboj za osobe 65+ koje su prilagođene njihovim potrebama i interesima, pružanje usluga članovima obitelji koji skrbe o ovisnom članu obitelji te jačanje kapaciteta stručnjaka koji rade s osobama 65+ u svrhu razvoja socijalnih usluga – istaknula je Hazulin.
Koliki je značaj projekt imao za sve one koji su odlučili dio svog vremena provesti sudjelujući u mnogobrojnim i raznolikim aktivnostima koje im je ponudio, istaknula je, jedna od sudionica, ne skrivajući svoje zadovoljstvo cjelokupnim projektom.
Terezija Kunštek (68) iz Radoboja, otkrila je da na radionicama znalo sudjelovati po 15 – 16 korisnica, dodavši da su se odlično zabavljali, pekli kolače, izrađivali nakit kojeg su zatim poklanjali, a neke od radova još uvijek čuvaju.
-Sastajali smo se svaki petak. Radili smo svašta, od bojanja boca, izrade ruža od krep papira, do odlaženja na izlete i šetnje. Jako sam zadovoljna projektom, žao mi je što završava. Voljela bih da se nastavi – istaknula je Kunštek.
Sadržaj ovog teksta isključiva je odgovornost Općine Radoboj.