Kod klanječke Osnovne škole Antuna Mihanovića održana je 6. preventivna akcija “JUMICAR”, a radi se o edukaciji o sigurnosti u cestovnom prometu za učenike drugih razreda osnovnih škola.
Pročelnica županijskog Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu, šport i tehničku kulturu Mirjana Smičić Slovenec rekla je da se ove edukacije na području županije provode od 2016. godine.
– Do sada je u ovakvim edukacijama sudjelovalo oko 4000 učenika drugih razreda, a ove godine će ih sudjelovati još 970, a edukacije će se održavati na način da se učenika dijeli u 10 grupa unutar kojih će se onda provoditi ova edukacija – pojasnila je Smičić Slovenec.

Druga perspektiva
Alan Alagić, voditelj edukacije, rekao je da statistika pokazuje da je 1993. godine u prometu bilo između 50 do 60 smrtno stradale djece godišnje, a da se danas ta brojka svela na otprilike pet do šest, što znači da prevencija ima učinka.
– Ovaj je program koncipiran i sastavljen od dva dijela, teorijski dio i praktični. Teorija se provodi u školi, a praksu djeci pokazujemo na licu mjesta, na prometnim poligonima poput ovoga. Nama je cilj da djeca iz perspektive vozača uvide što znači upravljati s pravim vozilom, samo da bi oni bili bolji pješaci. Dakle, zamijenili smo uloge, oni su sada vozači, a mi smo pješaci – pojasnio je Alagić.

Iako je statistika mnogo bolja nego prije, nedavno je na zagorskim cestama, u Oroslavju, smrtno stradalo dijete.
– Sve nas je šokirao taj slučaj. Imamo zakazanu edukaciju i u Osnovnoj školi u Oroslavju krajem rujna i to je dijete trebalo također biti dio ovog programa – rekao je Alagić.
Program se, u suradnji s Krapinsko – zagorskom županijom i Odborom za sigurnost u cestovnom prometu, provodi u svim školama čiji je osnivač Županija, a škola u Klanjcu ove je godine prva na redu. Zadovoljstvo time pokazao je i klanječki gradonačelnik Zlatko Brlek.

– Drago mi je da se ove godine edukacija ponovno vratila u Klanjec jer je nama sigurnost djece na prvom mjestu i mi u gradu poduzimamo sve kako bi sigurnost bila što veća. Između ostalog, ove godine gradimo i nogostup uz prometnu županijsku cestu, a kojom prolaze djeca prema školi i ljudi prema poslu. Također, svjetlosnom signalizacijom uz škole, ali i na lokacijama koja su posebno opasna, pokušavamo što bolje osigurati sigurnost u prometu, kako za djecu, tako i za pješake i sve ostale sudionike u prometu. Cilj nam je spriječiti, a ne djelovati tek nakon što se nešto loše dogodi – naglasio je gradonačelnik Brlek.
Gordan Tramišak iz županijskog odbora za sigurnost prometa Krapinsko – zagorske županije rekao je da je situacija, što se prometa tiče, u županiji dobra, a što potvrđuju i statistike.
– Podaci naše Policijske uprave, koja vodi statistiku prometnih nesreća i ostalih događaja u prometu, govore da imamo pozitivan rast, odnosno, sve manje nesreća i sve manje nesreća sa smrtnim posljedicama. Što se pak samih nesreća tiče, najčešći su uzroci brzina, alkohol, nekorištenje pojasa i korištenje mobitela tijekom vožnje – otkrio je Tramišak.

S obzirom na to da je cilj ove edukacije upravo sigurnost u prometu, Tramišak je dao komentar i na cestu ‘Začretje – Krapina’ koja je izgrađena, ali još nije puštena u promet upravo iz sigurnosnih razloga.
– To nije cesta kojom upravlja Županijska uprava za ceste Krapinsko – zagorske županije, nego je to državna cesta, buduća cesta ‘D1’, tako da nemamo službene informacije zašto nije otvorena, ali po onome što smo imali prilike načuti, navodno treba ispisati i izdati uporabnu dozvolu da bi nakon toga bila otvorena za promet. Bilo je vijesti da postoji mogućnost da će se čekati s otvaranjem ceste kako bi se raskrižje u Začretju opremilo semaforima koji bi služili za zaštitu pješaka i da bi se tek nakon toga cesta otvorila, no to je postupak koji je između Općine s jedne strane i Hrvatskih cesta – rekao je Tramišak.
Praksa i teorija
Župan Željko Kolar osvrnuo se na sve blagodati ovog projekta vrijednog 62.500 kuna, a kojeg polovicu financira Županija, a drugu polovicu 30 jedinica lokalne samouprave.

– U ovaj smo program ušli baš zato što smo smatrali da je sigurnost djece u prometu na prvom mjestu. Tih 4000 učenika koji su prošli program od 2016. godine, i ovih 970 koji će ove godine program proći, će zasigurno biti pripremljeniji za ono što ih očekuje u prometu nego ona djeca koja to nisu prošla. Nažalost, prošli tjedan smo svjedočili nesreći u kojoj je u prometu smrtno stradalo dijete tako da doista smatram da nikada ne može biti dovoljno opreza i edukacije. Ovdje imamo i praktičnu i teorijsku nastavu, što je jako bitno, jer djeca mogu vidjeti što im sve može odvući pažnju kada su u poziciji vozača. Dakle, kroz igru i praksu, djeca uče o sigurnosti u prometu, a to je najvažnije i s projektom nastavljamo i idućih godina. Također, razmišljamo i o tome da napravimo edukacije za one razrede koji protekle dvije godine, kada zbog pandemije edukacije nisu održane, nisu prošli ovaj program – rekao je Kolar na kraju i uputio zahvale Ministarstvu unutarnjih poslova, Crvenom križu i Vatrogasnoj zajednici koji su partneri na projektu.