Za potrebe najmlađih sumještana uvijek će se pronaći kvalitetna rješenja na području Općine Donja Voća, jer na kraju krajeva, na mladima svijet ostaje. Tako je Općina kao nositelj, u partnerstvu s Dječjim vrtićem ‘Dječji svijet’ iz Varaždina, u siječnju prošle godine započela projekt “(ZA)najljepše životno doba – vrtićko doba“.
Ovim se projektom, vrijednim 2.835.090,05 kuna (376.281,11 eura), a koji je financiran od strane Europskog socijalnog fonda u stopostotnom iznosu, omogućava unapređenje usluga za djecu u sustavu ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja kroz održavanje kraćih programa nakon redovitog radnog vremena vrtića, svakodnevno od 16 do 21 sat, te subotom od 9 do 17 sati.
Načelnica Donje Voće Sanja Kočet istaknula je da se provedbom projekta uvelike olakšao život mještana općine, a posebice roditelja koji sada nemaju brige kome će povjeriti svoju djecu tih nekoliko sati tijekom dana.
Kvalitetno provedeno vrijeme
– Projekt provodimo od siječnja prošle godine, a provodi ga Općina uz partnerstvo s Dječjim vrtićem ‘Dječji svijet’ iz Varaždina. Predškola je jedan od brojnih programa koji se održavaju, a riječ je o projektu gdje se uz te programe, održava i produljeni boravak djece na području Općine i u Gradu Varaždinu, a izuzetno je bitan, koliko za Općinu i roditelje s ovog područja, toliko i za Grad Varaždin te za cijelu županiju – ističe načelnica Donje Voće Sanja Kočet.
Kako je dodala, dobrobit je to prvenstveno za djecu sa svih područja na kojima se projekt provodi, posebice zbog mogućnosti kvalitetnog produljenog boravka, a to je svakako benefit i za njihove roditelje.
– Također, veliki je plus i da se kroz projekt zapošljava 19 djelatnika među kojima su i stanovnici s područja naše Općine, prvenstveno mladi stručnjaci, pomoćnici i odgojitelji – dodaje načelnica.
U projekt je trenutno uključeno preko 80 djece, kako je otkrila Sanja Hajdin iz Dječjeg vrtića ‘Dječji svijet’ Varaždin, te će se do kraja projekta obuhvat povećati.
– Ovim smo projektom odgovorili na potrebe djece i roditelja za produljenim boravkom, a ono što se u cijeloj priči najviše cijeni je to da djeca poslijepodne, ali i subotom, imaju omogućene razne programe koji su verificirani od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja. Uz to, s djecom boravi stručno i educirano osoblje, dobivaju kvalitetnu prehranu i dijete je stalno u odgojno-obrazovnom procesu, a to sa sobom donosi mnogo benefita. Isto tako, valja naglasiti i da je produljeni boravak u vrtiću potpuno besplatan, a besplatni su i spomenuti kvalitetni programi koje djeca polaze – govori Hajdin.
Programi koji se provode u sklopu produljenog boravka su „Kraći informatički program“, „Tradicionalne igre“, Razvoj kreativnosti“, „Kraći ekološki program“, „Kraći program ranog učenja engleskog jezika“, „Kraći likovni program“ i „Program predškole“.
Kroz tradicionalni se program, kažu naše sugovornice Kočet i Hajdin, djecu upoznaje s mjestom iz kojeg dolaze, s baštinom te poviješću mjesta, dok je primjerice ekološki program usmjeren na održivi razvoj i recikliranje te se djecu od malena uči, primjerice, kako se određeni materijali mogu ponovno koristiti umjesto da postanu otpad.
Samu kvalitetu projekta i svih programa koje on uključuje, potvrđuju i povratne informacije djece i roditelja.
– Povratne informacije roditelja su odlične, a najviše ističu da više nemaju problema oko toga kome će povjeriti svoje dijete dok oni ne mogu biti s njime. Također, ističu da im sada više nije problem raditi u dvije smjene jer je bilo vrlo teško pronaći posao u kojem se radi isključivo u jednoj smjeni i gdje se ne radi subotom, tako da im je ovaj produljeni boravak velika pomoć i olakšanje – dodaje Hajdin.
Da su djeca doista zadovoljna, potvrdila je i njihova odgojiteljica Manuela koja s djecom, kroz druženje i igru, provodi brojne kvalitetne aktivnosti.
– Radimo svašta zajedno, od predmatematičkih i predčitačkih vještina, razvijanja fine motorike, aktivnosti simetrije, vizualne percepcije i slično, a koliko vidim i kako oni sami kažu, djeca su zadovoljna i mislim da im je lijepo što puno toga zajedno naučimo. Slažemo se odlično, a ono što je možda i najvažnije je da se ovdje druže i da stječu nova prijateljstva – kazala je njihova odgojiteljica Manuela Dušak.
Igra i druženje uz učenje
I sama djeca su iz prve ruke kazala kako im je lijepo dolaziti ovdje na igru i učenje.
– Jako mi je lijepo ovdje. Igramo se, pišemo, crtamo i plešemo, i uvijek volim doći družiti se s prijateljima – rekla je Stella.
– Meni je najdraže kada čitamo priče, kada se igramo i kada izrađujemo stvari od kukuruza i perlica. To mi se posebno sviđa – dodao je Fran, a na njega se nadovezao Filip koji je rekao da je njemu najdraže, uz naravno igru i druženje, kada pišu i kada igraju igru ‘glazbene stolice’ u kojoj se puno pleše.
Ovim hvalevrijednim i kvalitetnim projektom zadovoljni su i roditelji.
– Moram reći da smo izuzetno sretni i zadovoljni time što postoji ova mogućnost produljenog boravka djece na području Općine, a ja osobno mogu reći i da je moja kći zadovoljna jer doista voli dolaziti ovdje. Isto tako, pozitivno je da smo i mi roditelji upoznati s time što nam djeca ovdje rade i smatram da su programi doista kvalitetni – rekao je jedan od roditelja Miroslav Jurgec.
S njim se složila i baka Đurđica Premužić čiji unuk redovito dolazi u produljeni boravak na području Općine Donja Voća.
– U niti jednu igraonicu nije volio odlaziti s tolikim veseljem kao što dolazi ovamo. Jako voli ići ovdje, ja ga uvijek pitam što su radili i uvijek rado ispriča, a ako je on zadovoljan, ja sam još zadovoljnija – dodala je na kraju baka Đurđica.
Sadržaj ovog teksta isključiva je odgovornost Općine Donja Voća. Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.

