EKSKLUZIVNO: Izvođač radova na izmuljivanju Trakošćanskog jezera Boris Rauš otkriva da mu je ponovno produljen rok do 3. svibnja te tvrdi:
Zbog Hrvatskih voda i čekanja njihovih očitovanja, dozvola i rješenja, imali smo zastoj od 211 dana! Sve su krivo postavili od samog početka

U četvrtak, 23. veljače, na dan kad je završio rok za radove na izmuljivanju Trakošćanskog jezera, Hrvatske vode potpisale su IV. Dodatak ugovoru s izvođačem radova, tvrtkom Bagerkop-Roberto d.o.o. i time im produžile rok za završetak radova do 3. svibnja 2023. godine. To i još mnogo više, ekskluzivno nam je to otkrio vlasnik i direktor tvrtke Bagerkop-Roberto, Boris Rauš. Kaže, dosta mu je da javnost najviše krivi njega za kašnjenje radova i što sve zapravo stoji već mjesecima.

Od 27. listopada stoji

– Iz dnevnika o izvođenju radova jasno je da smo imali ukupni zastoj radova od ukupno 211 dana, od čega zbog Hrvatskih voda, jer su se čekale njihove razne suglasnosti, očitovanja, rješenja i sklapanja dodatka ugovora točno 188 dana. Neka vam sami objasne zašto od 27. listopada prošle godine, kada smo im poslali dopunu izvedbenog projekta, do dana današnjeg nisu dali suglasnost. I badava mi sada produžen rok, kad ja i dalje ne mogu raditi. Dakle nadzor, SEDRA consulting, je dao suglasnost, a Hrvatske vode nikako da se očituju. Pa mi da smo radili svo to čitavo vrijeme, radovi bi bili završeni. Pitajte slobodno sve gdje smo mi radili, uvijek je bilo u roku i na vrijeme – govori Rauš.

– U Ptuju smo radili na proširivanju i produbljivanju rijeke Drave – proširili smo je s 50 na 70 metara i produbili sa šest na 12 metara i to u dužini od pet kilometara i sve smo završili u roku, na zadovoljstvo sviju. To mi je i bila glavna referenca da dobijem posao u Trakošćanu. I kako sad onda ne bismo mogli napraviti Trakošćansko jezero? Ma davno bi bilo gotovo. Mi smo napravili i čudo, koliko smo imali zastoja zbog Hrvatskih voda. To što mi stojimo netko će nam morati platiti. Da smo mi sve te strojeve iznajmljivali, samo na to bismo trošili 540.000 kuna mjesečno – kaže Rauš te otkriva da je do sada potrošeno oko 11 milijuna kuna te da je projektu ostalo još 3,9 milijuna kuna. Tvrdi i da je od samog početka sve bilo krivo postavljeno.

Pontoni

– S ovom tehnologijom to se niti ne može napraviti. Jezero se non stop puni s vodom. Što od oborina, što od podzemnih voda, ono nikada neće biti potpuno suho. Voda samo teče, ma nema šanse da se to tako napravi. Zato sam ja predložio da se radi s pontonima, no oni su se na to oglušili. A ja imam tu opremu za rad na vodi, dapače, jedini je imam na širem području. Moja ideja je da se jezero izmuljuje kad je voda u njemu, da su bageri na pontonima i da pune kamione, koji bi onda odvozili sediment pristupnom cestom koju smo napravili. Mi tu tehnologiju imamo i s njom radimo, ali je prema postojećem projektu ne možemo koristiti, jer je, jasno, skuplja. Da sada maknemo pet metara naslaga mulja tu odmah ispod dvorca, čitavo to brdo bi kliznulo, možda i dvorac skupa s njim, jer taj mulj i voda u jezeru sve to drže. Inače, rekli su da unutra ima metar i pol do dva mulja, a ima ga na mjestima pet, pa i šest metara. Istražne radove su krivo napravili, nije to rađeno po struci, a javnost krivi mene. Kriva je to adresa – zaključuje Rauš.

Upite na njegove tvrdnje smo poslali  Vodnogospodarskom odjelu za Muru i gornju Dravu i u upravu Hrvatskih voda te ćemo odgovore objaviti čim ih dobijemo.

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

NET.HR

IZ HRVATSKE

Kajkavske kronike

Još iz rubrike