Na današnji dan prije točno 124 godine, otkriven je krapinski pračovjek.
– Baš kao i danas, bila je to vruća i sparna srijeda prije 124 godine, 23. kolovoza 1899., kada je parnjačom iz Zagreba u Krapinu stigao Dragutin Gorjanović-Kramberger, ravnatelj Geologijsko-paleontologijskog odjela Narodnog muzeja i profesor paleontologije i geologije na Sveučilištu u Zagrebu. Stigao je na poziv Krapinčana koji su već neko vrijeme na Hušnjakovu pronalazili neobične kosti, s mišlju kako će u Krapini prikupiti ostatke “diluvijalnih sisara“ odnosno pleistocenskih životinja – napisali su u objavi na svojem Facebook profilu iz Muzeja krapinskih neandertalaca.
Ipak, stigavši na Hušnjakovo, Gorjanović-Kramberger se iznenadio.
– Stigavši na Hušnjakovo, već iz određene udaljenosti od otvorene špilje, Gorjanović je u pješčanoj stijeni zamijetio pruge pepela, isprženog pijeska i drvenog ugljena. Naravno, bili su to tragovi ognjišta, a da je u toj maloj špilji boravilo biće koje je znalo paliti vatru, Gorjanoviću je potvrdio i ljudski zub kutnjak kojega je također otkrio toga dana. Kakav pronalazak! Gorjanović je odmah shvatio da stoji ispred prastarog čovječjeg naselja – pričaju iz Muzeja.
Istraživanja i iskopavanja su započela nedugo zatim, a trajala su sve do 1905. godine.
– Tijekom tog vremena pronađene su brojne fosilne kosti neandertalaca te životinja poput špiljskih medvjeda, toplodobnih nosoroga, bizona i golemih jelena. Uz oko 900 kostiju koje su pripadale neandertalcima različitog spola i dobi, pronađeno je i oko 1200 artefakata, neandertalskih kamenih alatki, a krapinska zbirka je najveća zbirka neandertalskog čovjeka pronađena na jednome mjestu. Uz Dragutina Gorjanović-Krambergera, zbirku fosilnih ostataka s Hušnjakova istraživali su i brojni drugi, svjetski poznati znanstvenici, otkrivši brojne informacije i zanimljivosti o životu kamenodobnih lovaca i skupljača koji su nekada obitavali u Krapini obitavali – napisali su iz Muzeja.