Društvo ‘AquafilCRO’ dobitnik je nagrade za održivo poslovanje u kategoriji srednjih poduzetnika koju je na jučerašnjoj konferenciji “Podržimo održivo 2023.” premijerno dodijelila Hrvatska gospodarska komora. Time je nagrađen dugogodišnji trud Društva da svoje uspješno poslovanje učini neutralnim za okoliš.
Uz okolišnu komponentu, ocijenjeni su i segmenti društvene odgovornosti te upravljačkih struktura, na kojima je ‘AquafilCRO’ također ostvario veoma dobre rezultate.
ESG načelo
– Izuzetno mi je drago zbog toga što su ESG standardi u fokusu Hrvatske gospodarske komore. Čak 400 trgovačkih društava ispunilo je obrasce i time potvrdilo da se žele nastaviti razvijati u smjeru održivosti i odgovornog poslovanja. Primjena ESG načela je izazovna, pogotovo u godinama poput ove koja se do sada pokazala teškom za industriju – inflacija, visoke cijene usluga, problemi s dobavom koji traju još od pandemije COVID-19, dalekosežne posljedice rata u Ukrajini… Zbog svega toga ponosan sam na naše društvo i zahvalan svim našim radnicima, pogotovo onima koji su s nama već dugo – 10, 15, 20 godina, pa i više. Za tim ljudi poput našeg ne postoje nepremostive prepreke i to me uistinu veseli – izjavio je Saša Muminović, predsjednik uprave i direktor društva ‘AquafilCRO’ prilikom uručivanja nagrade.
‘AquafilCRO’ već godinama se trudi biti vrijedan član svoje lokalne zajednice. Društvo svake godine dio prihoda donira lokalnim sportskim klubovima te sponzorira brojne događaje, kulturne manifestacije ili društvene susrete. Najveću pozornost posvećuje se ranjivim članovima društva kroz različite donacije za škole, dječje vrtiće i humanitarne udruge.
Što se okoliša tiče, društvo posjeduje solarnu elektranu koju koristi za ispunjavanje vlastitih proizvodnih potreba. Ona je postavljena na krov objekta i ne utječe na okoliš, a godišnje proizvodi količinu električne energije dostatne da opskrbi skoro 600 hrvatskih kućanstava. Ipak, najveći doprinos ekološkoj održivosti ‘Aquafil’ donosi kroz svoj jedinstveni proizvod ‘ECONYL’.
‘ECONYL’
– Naš ‘ECONYL’ je u svojem prijašnjem životu bio ribarska mreža, stari tepih ili neki drugi industrijski ili potrošački otpad. Dugoročni cilj naše grupe je da prestanemo kupovati sirovinu i da čitava naša proizvodnja bude od ‘ECONYL-a’, odnosno regeneriranog poliamida – u procesu kemijske reciklaže pročistimo otpad do razine potpuno jednake sirovini koja bi se mogla kupiti. Industrija sintetičkih vlakana i plastike nije loša sama po sebi, ali problem nastaje u načinu na koji ih zbrinjavamo. Ako znamo kako tu plastiku regenerirati, onda izazov postaje prilika. Mi naš poliamid možemo regenerirati beskonačni broj puta i to je pravo kružno gospodarstvo o kojem se danas toliko govori – dodao je Muminović.
Uz sve navedeno, društvo ‘AquafilCRO’ ističe se i brigom o svojim radnicima. Naime, prošle su godine u više navrata podizali plaće svojim radnicima, a koja je danas uvelike iznad prosjeka hrvatske tekstilne industrije. Osim toga, radnicima je osigurano dopunsko zdravstveno osiguranje i besplatni sistematski pregledi, a društvo je od ove godine i certificirani LGBTIQ+ ravnopravni poslodavac.