Učenici Srednje škole Krapina u pratnji svojih profesorica, voditeljica projekta Petre Blajić i Jasminke Pernjek, od 11. do 17. veljače boravili su na samom jugu Španjolske.
U očaravajućoj i povijesno bogatoj Andaluziji, na obalama Atlantskog oceana provincije Cadiz, radili su na društveno važnim temama, ali i upoznavali povijest, kulturu i tradicije ovog dijela Europe i sklapali obiteljska prijateljstva sa svojim domaćinima, učenicima škole ‘Colegio Vedruna Nuestra Senora del Carmen’.

Novi projekti
Nakon uspješno završenog prvog ciklusa Erasmus+ projekata, Srednja škola Krapina ove je školske godine krenula u nove projekte koji obuhvaćaju i one usmjerene na učenike i njihovu mobilnost, odnosno mogućnost stjecanja znanja i iskustava kroz suradnju i razmjenu s učenicima iz drugih zemalja. Tako je pokrenut i projekt pod nazivom ‘On a mission: Healing our world’’ koji se provodi u suradnji tri europske zemlje: Hrvatske, Španjolske i Njemačke.
U suradnji sa školama iz San Fernanda (Cadiz) i Bochuma, SŠ Krapina bavi se temom održivog razvoja s posebnim fokusom na 17 ciljeva definiranih ‘Agendom 2030. Ujedinjenih naroda, Globalni ciljevi za održivi razvoj’. Opći cilj projekta je podizanje svijesti o važnosti očuvanja okoliša, upoznavanje s ciljevima održivog razvoja donesenima unutar EU, s posebnim naglaskom na obrazovanju kao ključnom elementu za ostvarenje svih ciljeva. Iznimna važnost pridaje se i razvijanju kritičkog mišljenja te promišljanju uloge koju svatko ima u borbi za bolje sutra.


Beč, Barcelona, Cadiz…
Nakon putovanja preko Beča i Barcelone do Cadiza, iznimno srdačnog dočeka obitelji domaćina te svečane ceremonije otvaranja kojim su domaćini upoznali krapinske srednjoškolce sa svojim tradicijama, učenici su već prvog dana prionuli poslu. Nakon uvodnog predstavljanja svojih zemalja, gradova i škola, učenici su u malim internacionalno miješanim skupinama istraživali problematiku održivog razvoja.
U prvom dijelu projekta težište je bilo na ciljevima 1 (Svijet bez siromaštva) i 2 (Svijet bez gladi). Stoga su učenici osim prikupljanja informacija i spoznaja posjetili i Centar za beskućnike u kojem su obilazeći prostore i kroz razgovor s djelatnicima i volonterima mogli kroz neposredno iskustvo spoznati probleme s kojima se susreće određeni dio stanovništva čak i razvijenih europskih zemalja. Kako bi dali i svoj osobni doprinos u ublažavanju ovog problema, učenici su prikupili i donirali namirnice i higijenske potrepštine.

Ovo je tek početak
Kako svaki Erasmus+ projekt ima i značajnu kulturološku komponentu, učenici su imali priliku obići i nekoliko gradova u okolici, među kojima je i glavni andaluzijski grad Sevilla, važno sveučilišno i gospodarsko središte Španjolske. Grad obiluje umjetničkim blagom, a gradski su spomenici mješavina različitih stilova, među njima i gotička katedrala koja je i posljednje počivalište Kristofora Kolumba te dvorac Alcazar, veličanstveni spomenik arapske umjetnosti.
Jednako dojmljiv bio je i obilazak Cadiza, najstarijeg stalno naseljenog grada u zapadnoj Europi, kojeg su još u 11. stoljeću prije Krista kao svoju trgovačku postaju osnovali Feničani te ga nazvali Gadir, što je na njihovom jeziku značilo ‘grad opasan zidinama’, a iz kojeg je Kolumbo krenuo na svoju drugu ekspediciju.
Prijateljstva sklopljena putem društvenih mreža već i prije polaska na mobilnost dodatno su učvršćena tijekom boravka u obiteljima i ugodno provedenog slobodnog vremena, a naročito na oproštajnoj večeri zadnjeg dana projekta. Nije ni čudo da su na rastanku u zračnoj luci Jerez de la Frontera potekle i suze, koje su međutim uskoro nestale pri pomisli na skori ponovni susret.
Jer ovaj je boravak u San Fernandu bio samo početak, već sredinom svibnja krapinsku ekspediciju čeka nova mobilnost koja ih ovaj put vodi u Njemačku, u grad Bochum. Učenici nestrpljivo iščekuju trenutak kad će i oni ugostiti svoje prijatelje iz Španjolske i Njemačke. Naime, SŠ Krapina će od 2. do 8. lipnja ove godine biti domaćin partnerima iz Cadiza i Bochuma.