Čovjek svojim aktivnostima utječe na stanje okoliša, prije svega na čistoću zraka, vode i zemlje, ali neposredno i na klimatske promjene. U posljednje vrijeme svjedoci smo sve veći ekstrema koji se događaju u prirodi, a jesmo li svjesni da smo upravo mi uzrok svih promjena ?
Svaki proizvod, kad ga jednom potrošimo ili prestanemo koristiti, postaje otpad, kojeg ukoliko ne zbrinemo na adekvatan način, odnosno ukoliko ga ne odvojimo od druge vrste otpada, ne recikliramo, postaje opasan za prirodu, a potom i zdravlje čovjeka.
Unatoč svim izazovima, zahvaljujući jasno definiranim principima i ciljevima, okoliš je moguće dugoročno očuvati. Prije svega je važno održivo korištenje prirodnih resursa, ali i sprečavanje onečišćenja okoliša, i jačanje svijesti i uključivanje javnosti u proces pravilnog zbrinjavanja otpada.
Otpad odvojimo i reciklirajmo – budimo odgovorni
Iako su u današnje, moderno vrijeme gotovo na svakom koraku postavljeni spremnici za odlaganje otpada, nerijetko smeće u šetnji, boravku u prirodi ili u nekoj drugoj svakodnevnoj situaciji završi na podu. A svi znamo da je naše mjesto lijepo, koliko je i čisto. No, unatoč tome, svjesno ili nesvjesno, griješimo. Samim time, i jednim malim papirićem, ili plastičnom vrećicom, uzmemo li u obzir ukupan broj ljudi na planeti, činimo nesagledivu štetu po okoliš, a time po svoje zdravlje i zdravlje generacija koje tek dolaze.
Zeleni otoci mjesta su gdje, osim na kućnom pragu, također možemo odvajati otpad. No nerijetko se dogodi da u spremnicima predviđenim za jednu vrstu otpada završi otpad potpuno druge vrste. Jednako tako, neodgovorni pojedinci otpad kojeg dovezu do zelenog otoka iz potpunog nemara jednostavno odlože na tlo, umjesto da izdvoje koju minutu više i odgovorno ga stave u za to predviđene spremnike. Pritom se sigurno nisu zapitali što na taj način čine i sebi, ali i generacijama koje tek dolaze.
Recikliranje – ulaganje u budućnost
Recikliranje možemo s punim pravom nazvati ulaganjem u budućnost, jer šteta koju činimo sami sebi, ukoliko ne promislimo prije nego što u kantu za smeće, a priznajmo, nerijetko i neodgovorno, u prirodu, bacimo nešto, što se itekako može dodatno iskoristiti ima nesagledive posljedice.
Za zbrinjavanje otpada na području grada Krapine svakodnevno brinu djelatnici Komunalnog poduzeća KRAKOM d.o.o., no krajnje je vrijeme da svaki pojedinac da svoj doprinos.
Sva domaćinstva na području Grada Krapine, gdje uslugu zbrinjavanja otpada obavlja KRAKOM, opremljena su sa tri spremnika za odlaganje otpada. Zelenim za miješani komunalni otpad, plavim za papir i žutim za plastiku. Pravilnim odvajanjem otpada na kućnom pragu, odnosno domaćinstvu i odlaganjem u za to predviđeni spremnik u konačnici smanjujemo količinu pravog otpada, a onaj reciklabilni prosljeđuje se na ponovnu upotrebu, odnosno preradu.
Upravo stoga Grad Krapina provodi projekt: “Izobrazno – informativne aktivnosti o gospodarenju otpadom Grada Krapine”, sufinanciran od strane Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, u sklopu kojeg svaki građanin može otkriti vrijednost sortiranja otpada.