Svjedoci smo modernog, užurbanog načina života. Često uviđamo da nemamo dovoljno vremena za sve ono što nam je na pameti, što bismo trebali napraviti, ali i da nemamo vremena za sebe. Osim na fizičko, užurbani način života, stres i brige koje nas muče, utječu i na naše mentalno zdravlje.
Potrebno je malo usporiti, ali sami često ne znamo kako.
Priliku da to naučite dobit ćete 9. listopada u 18 sati u Gradskoj knjižnici Krapina te 10. listopada u Zaboku (Zivtov trg 10, 4. kat) na besplatnim uvodnim predavanjima Mindfulnessa u svakodnevnom životu (MBLC). Vodit će ih učiteljica Mindfulnessa u svakodnevnom životu (MBLC), Mindful suosjećajnog roditeljstva (MCP), Mindfulnessa za djecu te potpredsjednica udruge Mindfulness Hrvatska Valentina Petanjek, a za početak, da pojasnimo o čemu se točno radi.
Što je mindfulness?
– Mindfulness je mentalni trening koji nas podučava usmjeravanju pažnje na sadašnji trenutak, na ono što se događa sada, i to radimo na otvoreni i ne prosuđujući način. Na taj način postajemo svjesni svojih misli, svojih emocija, svog tijela i svog okruženja. Ljudi su danas neprekidno u nekim mislima, stalno razmišljamo o prošlosti, o brigama, o budućnosti, o raznim planovima, a najmanje smo u sadašnjem trenutku. Prakticiranjem mindfulnessa učimo kako umiriti svoj um – pojašnjava Petanjek koja se time bavi gotovo pet godina.
Kao takav, mindfulness ima brojne benefite.
– Usporavamo, smirujemo um, povećava se kvaliteta života i osjećaj dobrobiti, počinjemo primjećivati da lakše prelazimo iz stresnih reakcija u smirenost, lakše se nosimo s teškim emocijama, s anksioznošću, tjeskobom, postajemo zahvalniji, suosjećajniji, počinjemo razumijevati sebe, a time i druge. Mindfulness ima pozitivan učinak kako na mentalno, tako i na fizičko zdravlje. Vježbamo fokus, koncentraciju i s vremenom uviđamo da svoje obaveze rješavamo lakše, da smo rasterećeniji – navodi Petanjek.
Na uvodnom predavanju Petanjek će okupljenima predstaviti pojam mindfulnessa, a bit će prilike i isprobati neke od mindfulness vježbi.
Nakon uvodnih predavanja, krenut će tečaj mindfulnessa koji će biti otvoren za sve koji do sad nisu iskusili praksu mindfulnessa, ali i za one koji već nešto znaju o tome. Jedini je uvjet da polaznici imaju navršenih 18 godina. Isto tako, valja napomenuti da mindfulness nije grupna terapija već edukacija te ne uključuje niti zahtjeva pripadnost nekoj religijskoj praksi.
Svima bi dobro došlo
– Zbog načina života kojeg danas živimo – ubrzanog, skačemo s jedne obaveze na drugu i jako smo opterećeni – ovo je nešto što bi nam svima danas dobro došlo. Mindfulness nam pomaže da usporimo i da se odmaknemo od stresa u svakodnevici – smatra Petanjek.
Što se budućih planova tiče, Petanjek ističe kako bi ovaj koncept radionica mogao pozitivno utjecati unutar tvrtki u svrhu poboljšanja mentalnog zdravlja zaposlenika, boljeg nošenja sa stresom te povećanja zadovoljstva i bolje efikasnosti. Također, planira i uvođenje mindfulnessa za djecu koja bi tu imala benefite poput bolje emocionalne regulacije te jačanje fokusa i koncentracije.
Za prijavu, pitanja i sve dodatne informacije možete se obratiti na e-mail [email protected], ili potražiti službenu Facebook stranicu MindfulnessZagorje.