ZABOK: Otvoreno Savjetovalište za žene žrtve nasilja Krapinsko - zagorske županije

“Nasilje se puno češće događa nad ženama, no događa se i nad muškarcima, a bitno je reći da se može dogoditi svima”

Objavljeno: 23.09.2024. zagorjeinternational

Danas je u Zaboku otvoreno Savjetovalište za žene žrtve nasilja Krapinsko – zagorske županije. Usluge savjetovanja pružat će se potpuno besplatno i anonimno na adresi Trg Dragutina Domjanića 6, Zabok. Prostor je novouređen i prilagođen osobama s invaliditetom. Savjetovalište je namijenjeno žrtvama nasilja koje trebaju informaciju vezanu uz obiteljsko nasilje, partnersko nasilje, kao i sve ostale oblike nasilja. Savjetovalište žrtvama nudi usluge informiranja, savjetovanja, psihosocijalne pomoći i osnovne pravne informacije.

Pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu politiku, branitelje, civilno društvo i mlade KZŽ Martina Gregurović Šanjug rekla je kako su uspješno osigurani ključni infrastrukturni preduvjeti u sklopu 1,9 milijuna eura vrijednog projekta koji je financiran iz Europskog socijalnog fonda, a osim toga financiran je i vlastitim sredstvima KZŽ u iznosu od gotovo 450.000 eura.

– Prije svega, to je izgradnja skloništa u povećanom kapacitetu na trajnoj lokaciji u potpunosti prilagođenom osobama s invaliditetom koji smještava i žene i muškarce žrtve nasilja u obitelji, ali isto tako i djecu. Drugi dio infrastrukturnog projekta jest uređenje ovog savjetovališta u koje je uloženo 127.000 eura. Osim toga, projekt Novi početak omogućio nam je da uistinu podignemo kapacitete stručnjaka koji rade u raznim sustavima socijalne skrbi i obrazovanja te odgoja na području Županije na jednu vrlo visoku razinu zahvaljujući čitavom nizu edukacija, stručnih skupova i okruglih stolova koje smo organizirali – rekla je pročelnica Gregurović Šanjug te istaknula kako je vrlo važan segment i rad s mladima i djecom.

Zamjenica ravnateljice Doma za žrtve nasilja u obitelji Novi početak, Aneta Škreblin, naglasila je da zahvaljujući naporu, trudu i podršci Županije kao osnivača doma i provedbi projekta Novi početak, imaju mogućnost pružati cjelovitu i sveobuhvatnu podršku korisnicima.

– Nasilje se puno češće događa nad ženama, no događa se i nad muškarcima, a bitno je reći da se može dogoditi svima. Bilježimo razne oblike nasilja i teško je izdvojiti jedno koje se pojavljuje češće. Ipak, najviše je u fokusu fizičko nasilje jer ono ostavlja vidljive posljedice, no ono što je puno dugotrajnije i ostavlja duboke posljedice je emocionalno i psihološko nasilje i zlostavljanje. Tu najčešće imamo pretjeranu ljubomoru, kontrolu, vrijeđanje, omalovažavanje i slično. Sve to rezultira sniženim samopoštovanjem kod žrtve, sniženim samopouzdanjem, žrtve se često povuku od bližnjih i prijatelja, osame se i izgube podršku jer same često smatraju da ne mogu bolje. Isto tako, možemo spomenuti i ekonomsko nasilje, odnosno, kada počinitelj na bilo koji način kontrolira financijska sredstva žrtve ili ih uskraćuje – navela je Škreblin i dodala:

– Sada su nam dostupne društvene mreže i brojne nove tehnologije, pa je sada, osobito među mladima, došlo do elektroničkog nasilja kojem treba posvećivati puno pažnje. Onaj tko šalje poruku ružnog sadržaja ne vidi kako reagira osoba koja ju prima, a riječi preko Interneta itekako mogu povrijediti nekoga i ostaviti dubok trag.

Što se tiče psihološkog profila nasilnika, Škreblin je pojasnila:

– Često se pokaže da je u pitanju međugeneracijski prijenos nasilja. Dakle, kada odrastate u okolini u kojoj gledate nasilje kao ‘normalnu’, svakodnevnu pojavu, onda vi niti ne znate za drugačije. Cijelo društvo tu ima odgovornost raditi na tome da promičemo poruku da nasilje nije u redu, da nasilje nije rješenje, da nije prihvatljivo i da se uvijek može drugačije – zaključila je Škreblin.

Krapinsko – zagorski župan Željko Kolar naglasio je kako je teško govoriti o ovoj temi koja je prije svega tema kućnog odgoja jer ako djeca vide nasilje u obitelji, onda je poslije sve teže spriječiti.

– Kroz niz akcija smo pokušavali se obratiti mladim ljudima. Išlo se u smjeru odgajanja i stvaranja klime u društvu da nikakav oblik nasilja nije prihvatljiv te nema opravdanja za njega. Poruka mladim ženama je da nisu pogriješile, već je to napravio samo onaj koji je dignuo ruku. Zato mi cijelo vrijeme apeliramo na pravosudni sustav da bude strog i pravedan, pogotovo prema onima gdje se to uzastopno ponavlja, a ne u svakom slučaju tražiti olakotne situacije. To je jedini pravi put – poručio je župan Kolar, dodavši poziv ostalim kolegama za priključenje inicijative ‘Sigurnog mjesta za žene’.

Zamjenica župana Jasna Petek istaknula je važnost borbe protiv nasilja.

– Uz naš veliki projekt Dom za žrtve obiteljskog nasilja Novi početak, jedna od aktivnosti je i otvaranje novog savjetovališta. Krapinsko – zagorska županija ima dugu tradiciju rada i mnogih aktivnosti organiziranja različitih događanja vezanih uz temu ravnopravnosti spolova, ali i borbe protiv nasilja nad ženama, kao i protiv svakog drugog oblika nasilja, a posebno obiteljskog – kazala je Petek.

Krapinsko – zagorska županija je inače prva županija u Hrvatskoj koja je potpisala Europsku povelju ravnopravnosti spolova.

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba