Izmjenama Zakona o ograničavanju uporabe duhanskih i srodnih proizvoda, koje su u javnoj raspravi do 24. rujna, zabranili bi se grijani duhanski proizvodi u zatvorenom kao i prodaja nikotinskih vrećica maloljetnicima. Mlađima od 18 godina zabranjeno je prodavati cigarete, električne cigarete, bezdimne duhanske proizvode i biljne proizvode za pušenje, kao i nikotinske proizvode među kojima se nalaze i nikotinske vrećice, popularne među mladima, piše Jutarnji list.
Grijani duhanski proizvodi neće se smjeti pušiti u zatvorenim prostorima u kojima su zabranjene i klasične cigarete. Novost je i da će ministar imati ovlasti zabraniti na 12 mjeseci i druge nove proizvode koji sada nisu obuhvaćeni zakonom.
Nikotinske vrećice, snus, vejpanje sve su popularniji među djecom i mladima. 44 posto hrvatskih učenika je barem jednom koristilo e -cigaretu.
– Naši učenici kada dođu u srednju školu na neki način već su ovisnici, već su isprobali sve to u osnovnoj školi. Maloljetnici kupuju duhanske proizvode bez ikakvog problema, nema kontrole i ja sam rijetko vidjela da prodavačice pitaju za osobnu iskaznicu – kaže Suzana Hitrec, predsjednica Udruge hrvatskih srednjoškolskih ravnatelja, a prenosi RTL Danas.
Da su takvi proizvodi lako dostupni potvrđuju i učenici koji su cigaretama, raznim šarenim i mirisnim pušilicama rekli ne.
– Čudno mi je koliko toga je prisutno, u svakom tobacco shopu možeš naći te vejpove i ono što se stavlja. Ima toliko puno toga da gotovo svaki tjedan profesori govore da je netko pušio – rekao je za RTL Danas Petar Pećin, učenik osnovne škole.
– Ima nekih mjesta na kojima se traži osobna, ali znam da mnogi znaju pitati punoljetne prijatelje baš zato da odu kupiti – tvrdi srednjoškolka Ika Jančiković.
Liječnici upozoravaju da mladi počinju pušiti iz radoznalosti ali i prihvaćanja u društvu. Slažu se, strože kontrole i ograničenja itekako su potrebna.
– Ti proizvodu su njima privlačni, izgledaju kao suvremeni gadgeti, u bojama su i cijela ta filozofija da su manje štetni i da će pomoći smanjiti pušenje ne stoji, oni su namijenjeni djeci i mladima. Kad s mladima razgovarate sve o tome znaju, oni istražuju i iz jedne ovisnosti lako prelaze u drugu ovisnost – kaže Marija Kušan Jukić, voditeljice Službe za mentalno zdravlje NZJZ-a Dr. A. Štampar.