Krenula je 3. generacija Health IT Akademije. Polazit će je 30 nezaposlenih osoba, uvodna je konferencija održana u Poslovno – tehnološkom inkubatoru u Krapini, a kako je rekla direktorica Inkubatora Helena Matuša, program se provodi uz pomoć brojnih partnera iz javnog i privatnog sektora s ciljem da se nezaposlenima pruži mogućnost da se educiraju za poslove IT analitičara, software testera i JAVA developera sa specifičnim znanjima u sektoru zdravstva.
– Puno nam pomažu zdravstvene ustanove iz naše županije, ali i IT tvrtke koje razvijaju određena tehnološka rješenja za sektor zdravstvene industrije što nam je važno jer naši polaznici rade na rješavanju nekih konkretnih problema koje su sami identificirali unutar tog sektora – pojasnila je Matuša, pa dodala i kakve su povratne informacije samih polaznika iz prijašnjih godina:

Povratne informacije
– Od prijašnjih generacija vidimo da su zaista dobili otvorena vrata u nekim velikim IT tvrtkama. Moramo biti svjesni da je unazad godinu dana i u IT-u prisutan trend smanjenja broja radnika, no statistika pokazuje da se 60 posto naših polaznika zaposlilo, neki su razvili svoje start-upove, dok drugi prikupljaju sredstva za realizaciju svojih ideja – dodala je Matuša.
Zavod za zapošljavanje svim polaznicima koji su prvenstveno nezaposlene osobe u evidenciji, isplaćuje plaću i povrat putnih troškova za sudjelovanje na ovoj edukaciji. Ispred Zavoda obratio se predstojnik HZZ – Područni ured Krapina Goran Vukmanić.
– Hrvatski zavod za zapošljavanje je u pozadini, financijski podupire ovu akademiju kroz mjeru ‘Osposobljavanje na radnom mjestu’. U sklopu te mjere omogućavamo nezaposlenima stjecanje određenog radnog iskustva na konkretnom radnom mjestu, ili pak stjecanje/vraćanje vještina koje su ‘izgubljene’ tijekom protoka vremena. Ciljane skupine su ovdje nezaposlene osobe iz evidencije Zavoda koje se osposobljavaju ili na samom radnom mjestu, ili u kombinaciji obrazovna ustanova/radno mjesto – pojasnio je Vukmanić.

Ukupan iznos koji je HZZ izdvojio za 3. generaciju Health IT akademije je 126.000 eura od čega je 43.000 za organizaciju predavanja i mentore, a 83.000 je za polaznike, kojima će se pet mjeseci isplaćivani minimalna RH plaća, putni troškovi i doprinosi za mirovinsko osiguranje.
Potencijal
Informatičarka Branka Lasić posljednjih se godina bavi prekvalifikacijskim programima.
– U razdoblju dok sam bila direktorica u IT firmama vidjela sam da postoji veliki potencijal među ljudima koji inicijalno nisu informatičari, ali ako se adekvatno educiraju, mogu se prebaciti u taj svijet. Projektima poput ove Health IT akademije smo zadovoljni, ključno nam je naći motivirane ljude i onda tijekom tih pet mjeseci radimo s njima, a sve s ciljem da se zaposle u IT-u. Rezultati su dobri i zato idemo dalje s tim projektom – poručila je Lasić.

Glavni menadžer za razvoj poslovanja tvrtke IN2 Siniša Košćina, ponovno je partner na projektu.
– U zdravstvu nedostaje ljudi, u IT-u nedostaje ljudi, i to smo u prethodne dvije godine akademije uspješno prepoznali. Ono što je glavno je da vas zadržimo u ovom području. Nadam se da će vam svima biti zabavno i prije svega korisno, kao što je to bilo polaznicima protekle dvije godine – poručio je Košćina.

Župan Željko Kolar naglasio je da su ove akademije odlično rješenje za zemlje poput Hrvatske gdje se kurikulumi ne mijenjaju onoliko brzo koliko se mijenjaju svjetski trendovi na određenim područjima.
– Ovdje se uključuju najbolje tvrtke u Hrvatskoj, najbolji mentori i ovdje polaznici imaju privilegij učiti od najboljih ona znanja koja će im uskoro osigurati posao. Većina polaznika iz prve dvije godine našla je svoje mjesto pod suncem u nekoj tvrtki, a neki su odlučili razvijati sami svoj biznis. Za takve mi u Županiji imamo Poduzetnički inkubator. Iskoristite ovu priliku – poručio je Kolar.
