Oko 200 vrsta gljiva smatra se jestivima. Iako su zdrave i pune antioksidansa i proteina, s gljivama treba biti oprezan! Sadrže mnoge minerale – poput selena, kalija, bakra, željeza i fosfora, prenose 24sata.
Pomažu vam da ostanete mladoliki
Gljive sadrže jako visoku koncentraciju dva antioksidansa – ergotioneina i glutationa, što je pokazalo istraživanje objavljeno u Penn Stateu 2017. godine. Kad su ti antioksidansi zajedno u tijelu, iznimno naporno rade kako bi zaštitili tijelo od fiziološkog stresa koji uzrokuje vidljive znakove starenja – bore.
Štite mozak od posljedica starenja
Ta dva spomenuta antioksidansa (ergotionein i glutation) također mogu pomoći u sprječavanju Parkinsonove i Alzheimerove bolesti, kažu istraživači iz Penn Statea. Oni preporučuju da jedete najmanje pet gljiva dnevno kako biste smanjili rizik od neuroloških bolesti u budućnosti. Kako bi očuvali nutritivne prednosti gljiva potrebno ih je kuhati.
Mogu poboljšati pamćenje
Istraživači s Nacionalnog sveučilišta u Singapuru otkrili su u istraživanju provedenom 2019. godine otkrili da konzumiranje dva obroka tjedno od 100 grama gljiva može smanjiti izglede za blagi kognitivni pad kod ljudi.
Za zdravlje srca
Gljive se mogu koristiti u jelima kako bi im pružile salinitet jer sadrže glutamat ribonukleotide. Ti spojevi doprinose okusu slanog, umami okusu bez posljedica po vaš krvni tlak ili rizik od srčanih bolesti. Naglasimo i kako 130 grama gljiva ima samo 5 miligrama natrija. Gljive su također izvrsna i zadovoljavajuća zamjena za crveno meso u bilo kojem jelu.
Mogu pomoći u jačanju kostiju
Gljive s UVB oznakom na pakiranju su bile izložene sunčevoj svjetlosti tijekom razdoblja njihovog rasta (za razliku od gljiva koje se uzgajaju u mraku), pa su stoga pretvorile spoj zvan ergosterol izravno u vitamin D. To znači da ako pojedete samo 100 grama UVB gljiva ste ispunili dnevnu potrebu za vitaminom D i pridonijeli zdravlju kostiju.
Podižu nivo energije
Gljive su bogate vitaminima B: tiaminom [B1], riboflavinom [B2], niacinom [B3],pantotenskom kiselinom [B5] i folatom [B9]. Oni pomažu tijelu da iskoristi energiju iz hrane koju konzumiramo i proizvodi crvena krvna zrnca koja prenose kisik po cijelom tijelu.