Dok se mnogi bore s umorom u poslijepodnevnim satima, stručnjaci kažu da su uzroci tog fenomena dublji nego što se čini – i da postoje bolji načini za prevladavanje krize od onih koje obično biramo, pišu 24sata.
Prema dr. Hansu Von Dongenu, direktoru Centra za istraživanje sna i performansi na Sveučilištu Washington State, uvjerenje da je popodnevni pad energije uzrokovan ručkom možda nije posve točno. Iako hrana može utjecati na razinu energije, pravi uzrok često leži u neusklađenosti vaših unutarnjih tjelesnih satova, posebice kad ne spavate dovoljno.
– Najbolji način za borbu protiv toga je kvalitetan san – kaže dr. Von Dongen, no dodaje kako je to u današnjem društvu iluzija jer mnogi od nas ne uspijevaju dovoljno spavati. Tako da, iako je san ključan, postoje i druge strategije koje mogu pomoći u borbi protiv popodnevnog umora.
Jedna od najgorih stvari koju možete napraviti tijekom tog kritičnog popodnevnog pada energije je ostati sjediti za radnim stolom. Prema dr. Von Dongenu, ostanak u sjedećem položaju samo će vas još dublje uvoditi u pospanost. Umjesto toga, preporučuje da se dignete na noge. Aktiviranje ‘antigravitacijskih’ mišića, onih koji pomažu održavati ravnotežu, može probuditi vaš mozak i umanjiti osjećaj pospanosti.
Stajanje, kratka šetnja ili lagano istezanje mogu pomoći da prevladate taj osjećaj umora, jer tako stimulirate tijelo da ostane aktivno i budno. Ako vam stajanje nije dovoljno, stručnjaci iz Medicinskog centra Sveučilišta Rochester predlažu lagane vježbe ili kratku šetnju oko ureda ili zgrade. Razgovor s kolegom ili prijateljem također može pomoći jer društvena interakcija smanjuje stres i umor. Deset minuta fizičke aktivnosti može značajno poboljšati vašu energiju i koncentraciju.
Iako je kava popularan izbor za podizanje energije, stručnjaci upozoravaju da konzumacija kave nakon 14 sati može poremetiti vaš san i dovesti do začaranog kruga umora. Christopher Barnes, profesor menadžmenta na Sveučilištu Washington, kaže kako je važno ne pretvoriti popodnevnu kavu u naviku, jer to može pogoršati situaciju dugoročno. Također, alkohol, hrana bogata šećerom i dehidracija mogu intenzivirati umor. Zato je ključno paziti na hidrataciju i izbjegavati teške obroke ili previše šećera.