U Osnovnoj školi Ksavera Šandora Gjalskog u Zaboku večeras je dodijeljena najprestižnija literarna nagrada u ovom djelu Hrvatske, ‘Ksaver Šandor Gjalski’, a dobitnik je po drugi puta Kristian Novak za roman “Slučaj vlastite pogibelji”.
Ukratko, roman prati priču u kojoj je mladi prometni policajac pronađen mrtav na stražnjem sjedištu svojeg automobila, a slučaj je klasificiran kao samoubojstvo u što sumnja njegova obitelj i dobar dio javnosti. Obitelj od njegova starijeg brata, također policajca, zahtjeva da sazna istinu i kazni odgovorne.
Odluku o dodijeli nagrade donijelo je prosudbeno povjerenstvo u sastavu Sofija Keča, Ingrid Lončar, Ivana Žužul, Ivica Matičević te predsjednik povjerenstva Antun Pavešković, koji je ujedno i obrazložio odluku.
Majstorski napisan
– Od prvih stranica je bilo jasno da taj roman odiše nečim posebnim, tretira temu na poseban način, a najbitnije je da je majstorski pisan. Kristian Novak otprije je poznat kao književno uvjerljiv i snažan kritički glas i u ovom se djelu bavi kroničnim poremećajima hrvatskog društva. Ovaj naslov dokazuje da je on iznadprosječan pisac jedne male književnosti opterećene inflatornom prosječnosti. Uspio je svoje i naše dvojbe situirati žanrovski, ne kompromitirajući umjetničku zahtjevnost svog pisma. Sam po sebi krimić je zahtjevna forma, a Novak je poštovao njegova pravila igre te ih nadrastao. Kao vrsni profesionalac, Novak je svjestan zanatskih sredstava koje su mu na raspolaganju. On zna kako vlastitim likovima ući pod kožu, također posjeduje vrlinu svakog uspješnog romanopisca, a to je dopustiti romanu da bude makar mrvu pametniji od svog autora. Ishod je onaj sjajan osjećaj prirodnosti kao da se tekst ispisuje sam. Književnost nas prije svega mora zabaviti da bi nas mogla podučiti – obrazložio je Pavešković te dodao da su ove godine za nagradu bile prijavljene ukupno 72 knjige.

Sam autor Kristian Novak istaknuo je da je ovo za njega veliki dan, a posebno za ovu knjigu.
– Ako sam išta naučio u zadnjih 10 godina, to je da autor sebe ne smije shvaćati previše ozbiljno jer se onda pokrenu neke stvari koje nisu dobre niti za njega, niti za njegovu književnost. S druge strane, paradoksalno, mora ozbiljno shvaćati svoje pisanje jer ako se to ne dogodi, sve pada u vodu. Ovu nagradu posvećujem svim malim, ‘tihim’, čestitim ljudima koji često ostaju sami u svojim revolucijama i svojim borbama, ovo je za njih – poručio je Novak.

Urednik knjige Kruno Lokotar kratko je rekao da je ovaj rukopis k njemu stigao lani u siječnju i brzo je postalo jasno da se radi o sjajnom djelu.
– Već sada mi se čini da je ova knjiga ‘longseller’, a valja istaknuti i da su Novakovi romani ‘Črna mati zemla’ i ‘Ciganin, ali najljepši’ jedni od najposuđivanijih knjiga – rekao je Lokotar.

Ispred Društva hrvatskih književnika obratila se dopredsjednica Željka Lovrenčić, dok se ispred Ministarstva kulture i medija obratila izaslanica ministrice Nine Obuljen Koržinek, Mihaela Majcen Marinić.
Uvijek ugledna imena
– O nagradi najviše govore njezini laureati, a nagradu ‘Gjalski’ dobivaju doista ugledna imena. Pozivam sve da pročitaju nagrađenu knjigu, ali i sve one koje su bile u konkurenciji za nagradu. Važno je njegovati i poštovati tu lijepu i dobru književnost koju imamo – poručila je Majcen Marinić uz čestitke ovogodišnjem laureatu.

Gradonačelnik Zaboka Ivan Hanžek kratko je pozdravio sve prisutne i posebne čestitke uputio ovogodišnjem dobitniku.

Župan Željko Kolar prisjetio se da je i prije sedam godina bio na dodjeli nagrade ‘Gjalski’ kada ju je osvojio Novak, pa dodao kako se nada da će se i za sedam godina ponovno susresti.
– Posebno je interesantno da su tri romana Kristiana Novaka, ‘Črna mati zemla’, ‘Ciganin, ali najljepši’ i ovaj sada nagrađeni, zaživjela na kazališnim daskama i to dokazuje koliko autor dopire do ljudi – poručio je Kolar te autoru ovom prilikom poklonio sliku.

Inače, prestižnu književnu nagradu ‘Ksaver Šandor Gjalski’ dodjeljuju Društvo hrvatskih književnika, Ministarstvo kulture i medija RH te Grad Zabok.