Islandsko gospodarstvo rastom nadmašuje većinu europskih zemalja nakon uvođenja kraćeg radnog tjedna u cijeloj zemlji i to bez smanjenja plaća, prenosi Jutarnji list.
Između 2020. i 2022. godine 51 posto radnika u zemlji prihvatilo je ponudu kraćeg radnog vremena, uključujući četverodnevni radni tjedan, otkrila su dva think tanka, istaknuvši da je ta brojka danas vjerojatno još veća. Naime, prošle je godine Island zabilježio brži gospodarski rast od većine europskih zemalja, a njegova je stopa nezaposlenosti jedna od najnižih u Europi, ističu Institut za autonomiju u Ujedinjenom Kraljevstvu i Islandska udruga za održivost i demokraciju.
Ova studija pokazuje stvarnu priču o uspjehu – kraće radno vrijeme postalo je široko rasprostranjeno na Islandu, a gospodarstvo je i dalje snažno prema nizu pokazatelja. U dva velika ispitivanja između 2015. i 2019. zaposlenici javnog sektora na Islandu radili su 35 do 36 sati tjedno, bez smanjenja plaće. Mnogi od njih prethodno su radili 40 sati tjedno.
Porast gospodarstva
Ispitivanja su uključivala 2500 ljudi, više od jedan posto islandske radne populacije u to vrijeme, a bila su usmjerena na održavanje ili povećanje produktivnosti uz poboljšanje ravnoteže između poslovnog i privatnog života. Istraživači su otkrili da je produktivnost ostala ista ili se poboljšala na većini radnih mjesta, dok se dobrobit za radnike dramatično povećala u mnogim segmentima – od percipiranog stresa i izgaranja na poslu do zdravlja i ravnoteže između poslovnog i privatnog života. Nakon ovih studija, islandski sindikati pregovarali su o smanjenju radnog vremena za desetke tisuća svojih članova diljem zemlje.
U prošloj godini islandsko gospodarstvo poraslo je pet posto, što je stopa rasta koja je među bogatim europskim gospodarstvima druga odmah iza Malte, tvrdi Međunarodni monetarni fond. To je puno više od prosječne stope rasta Islanda od gotovo dva posto u desetljeću između 2006. i 2015. godine. No, MMF predviđa znatno sporiji rast Islanda ove i sljedeće godine zbog pada domaće potražnje i usporavanja rasta potrošnje u turizmu. Inače, diljem svijeta proveden je niz eksperimenata s četverodnevnim tjednom. To uključuje uspješnu probu 2022. u 33 tvrtke, od kojih se većina nalazi u Sjedinjenim Američkim Državama i Irskoj.