Nichole Andrews, dijetetičarka specijalizirana za onkologiju iz Washingtona otkrila je na društvenim mrežama sedam namirnica i pića za koje tvrdi da mogu povećati rizik od razvoja raka ili njegovog povratka, piše New York Post, a prenosi Večernji list.
U svom TikTok videu iz lipnja, koji je prikupio 2,9 milijuna pregleda, Andrews navela je o kojim je točno namirnicama riječ, istaknuvši kako ih ona sama gotovo nikada ne konzumira.
Sve vrste alkohola, uključujući i crno vino, povećavaju rizik od šest različitih vrsta raka, tvrdi Andrews. Konkretno, alkohol povećava rizik od raka usne šupljine i grla, grkljana, jednjaka, debelog crijeva i rektuma, jetre i dojke. Do toga dolazi jer tijelo ne probavlja alkohol, već ga razgrađuje u kemikaliju zvanu acetaldehid, koja može oštetiti DNK i spriječiti tijelo da se oporavi.
Prerađeno meso povećava rizik prvenstveno od raka debelog crijeva. Andrews kaže da posebno izbjegava delikatesno meso i hrenovke, a umjesto toga priprema zdravije verzije s domaćom sirovom kobasicom i integralnim pecivom. Godine 2015. Svjetska zdravstvena organizacija klasificirala je prerađeno meso kao kancerogen, a nova istraživanja su pokazala da ljudi koji jedu 10 posto više takve hrane od drugih imaju 23 posto veći rizik od raka glave i vrata.
Andrews se suzdržava od gaziranih pića, osobito kada jede vani. Umjesto toga, bira vodu ili nezaslađeni ledeni čaj, objašnjavajući da gazirana pića, osobito ona s neograničenim dopunama u restoranima, sadrže mnogo dodatnih kalorija. A višak masnog tkiva povećava rizik od 13 različitih vrsta raka, među kojima je jedan od najčešćih rak jetre.
Umjerena konzumacija crvenog mesa nije povezana s povećanim rizikom od raka. Međutim, konzumiranje više od 500 grama crvenog mesa tjedno povezano je s povećanim izgledima za razvoj raka debelog crijeva. Iako je bogato hranjivim tvarima, crveno meso sadrži hem željezo, koje može potaknuti stvaranje potencijalno kancerogenih kemikalija.
Konzumacija tri do četiri šalice kave dnevno smanjuje rizik od raka jetre i drugih bolesti povezanih s alkoholom, kao i rizik od razvoja kombinacije dijabetesa, moždanog udara i srčanih bolesti. Međutim, ove prednosti nestaju kada vaša šalica kave postane desert.
Kad su u pitanju žitarice, Andrews nikada ne bira brašno.
– Cjelovite žitarice su moj izbor. Cjelovite žitarice pomažu smanjiti rizik od raka debelog crijeva i dojke te pružaju više vlakana i hranjivih tvari jer su manje obrađene – kaže ova stručnjakinja. Iako brašno i pekarski proizvodi nisu izravno povezani s povećanim rizikom od raka, nedostatak vlakana čini ih lošim izborom.