Kao završni događaj manifestacije ‘Dani hrvatskog turizma’, u Opatiji u petak su dodijeljene Godišnje hrvatske turističke nagrade. Grad Opatija i Primorsko – goranska županija izabrani su kao ovogodišnji domaćini jer se baš ove godine obilježava 180 godina organiziranog turizma u tom gradu kojeg se često naziva jadranskim ‘biserom’.
Dobitnici prve nagrade u kategoriji ‘Najbolja kulturno-turistička destinacija’ su Muzeji Hrvatskog zagorja, a u konkurenciji za nagradu u ovoj kategoriji bilo je ukupno 146 prijava.
Još jedna u nizu
Ravnatelj Muzeja Hrvatskog zagorja Jurica Sabol u Opatiji je preuzeo ovu vrijednu nagradu koja je za MHZ samo još jedna u nizu. U Opatiji su mu se pridružili i Jelena Bužanić te Paul Lekaj koji su radili na prijavnici.

– Ovo je potvrda izuzetno kvalitetnog rada cijele ustanove i svih njenih djelatnika. Zaista smatram da je velika stvar primiti ovako lijepo priznanje i osvojiti prvo mjesto. Na sve programe koje provodimo u proteklo vrijeme i na sve projekte koje smo realizirati i koje ćemo tek realizirati smo zaista ponosni. Ovo je lijepa kruna i nagrada našem radu sada pred kraj godine – rekao je ravnatelj Sabol te ovom prilikom uputio i nekoliko posebnih zahvala:

– Moram zahvaliti Ministarstvu turizma i sporta te Hrvatskoj turističkoj zajednici koji su prepoznali kvalitetan rad naših Muzeja Hrvatskog zagorja koji su već dugi niz godina u samom vrhu po posjećenosti, a također su i među najboljima u radu s djecom. Naravno, bez podrške našeg osnivača, Ministarstva kulture i medija, ovo ne bi bilo moguće, no posebno moram zahvaliti lokalnim i turističkim zajednicama s područja Krapinsko – zagorske županije, odnosno gradovima Krapini i Klanjcu te općinama Gornja Stubica, Desinić i Kumrovec. Doista smatram da smo svijetli primjer dobre suradnje javne ustanove i lokalne zajednice – dodao je.
Podsjetimo, Muzeje Hrvatskog zagorja čini pet ustrojstvenih jedinica – Muzej krapinskih neandertalaca u Krapini, Dvor Veliki Tabor u Desiniću, Muzej seljačkih buna u Gornjoj Stubici, Muzej ‘Staro selo’ u Kumrovcu i Galerija Antuna Augustinčića u Klanjcu.
Ukupno 15 kategorija
Nagrade su se dodjeljivale u ukupno 15 glavnih kategorija: za turistički događaj godine, turističku destinaciju godine – šampion hrvatskog turizma, DMK – turistički aranžman godine, gastronomski doživljaj godine, hotel godine (nagrada se dodijelila najboljem malom i velikom hotelu), kamp godine, marinu godine, charter godine, a dodijeljene su i nagrade u aktivnom, kulturnom, poslovnom, ruralnom i zdravstvenom turizmu, kao i nagrada ‘Naturally Yours’ za poseban doprinos održivom razvoju.
Također, Hrvatska turistička zajednica svake godine dodjeljuje nagrade u kategoriji ‘Ljudi u turizmu’ u okviru koje se dodjeljuje Hrvatska turistička nagrada i nagrada “Čovjek – ključ uspjeha, djelatnik godine”. U okviru Hrvatske turističke nagrade dodjeljuje se Godišnja nagrada “Anton Štifanić” i Nagrada za životno djelo kao priznanje za izniman doprinos pojedinaca i tvrtki/ustanova/udruga u razvitku turizma Republike Hrvatske.
Rok za podnošenje kandidatura bio je 15. rujna, a kandidature su se mogle podnositi isključivo putem online prijavnica.
Inače, Godišnje hrvatske turističke nagrade projekt su Ministarstva turizma i sporta, Hrvatske turističke zajednice i Hrvatske gospodarske komore koji je nastao s ciljem daljnjeg poticanja konkurentnosti, inovativnosti i svijesti o održivom razvoju te podizanju kvalitete usluga i proizvoda u turističkom sektoru.
