Ovaj istraživač geoloških i arheoloških nalazišta Hrvatskog zagorja bio je ispred svog vremena

U MKN otvorena izložba ‘Eksperimentalna arheologija Stjepana Vukovića’

Objavljeno: 13.12.2024. zagorjeinternational

Svaka obljetnica smrti je prilika za prisjetiti se postignuća preminule osobe. Tim povodom, a ujedno uz Dan Grada Krapine i kraj kalendarske godine, otvorena je tematska izložba ‘Eksperimentalna arheologija Stjepana Vukovića’ kojem je danas 50. Obljetnica smrti. Izložba je otvorena u Kneippovoj zgradi Muzeja krapinskih neandertalaca.

Tko je bio Stjepan Vuković i čime je zadužio arheologiju kazao je više koautor izložbe i kustos u Muzeju krapinskih neandertalaca Eduard Vasiljević koji je naglasio kako se radi o izložbi predmeta koje baštini krapinski muzej, ali i velikom broju dokumentacije, spisa i fotografija koje govore o životnom putu istraživača lokaliteta Hrvatskog zagorja. 

– Mišljenja smo kako do sad Stjepan Vuković nije dobio zasluženi kredibilitet za svoja djela i vizije. Stoga će ga ova izložba predstaviti u novom ruhu i dobit će se adekvatna slika o njemu. Stjepan Vuković  bio je odlučna i uporna osoba s velikim entuzijazmom za geološka i arheološka nalazišta Hrvatskog zagorja. Radio je punih 40 godina na istraživanju tih mjesta, a najvažnije njegovo otkriće definitivno je špilja Vindija. Pojedini predmeti koju su pronađeni tamo, kao i njegove radove na tu temu možete vidjeti ovdje – rekao je Vasiljević dodajući kako izložba ostaje otvorena do 15. travnja. 

S njim se slaže i koautor izložbe Ivor Karavanić koji naglašava kako je Stjepan Vuković bio pionir eksperimentalne arheologije.

– Bavio se time u vremenu kad nitko drugi nije i proći će puno vremena da se krene sustavno u eksperimentalnu arheologiju. Nažalost, njegov rad je bio daleko napredniji od vremena u kojem je živio i tek će biti prepoznat značajno kasnije. U tom smislu ova izložba je važna kako bi se naglasila njegova vidovitost i pozornost koju je polagao u razvoj eksperimentalne arheologije – kazao je Karavanić dodavši:

 

– Ovdje možemo vidjeti bušilicu kojom je eksperimentalno dokazao kako se rupa u neolitičkim sjekirama može napraviti za 22 sata, nasuprot predavaču arheologije koji je tvrdio da za to treba šest mjeseci do godinu dana. Bilo je to još u prvoj polovici 20. stoljeća – naglasio je Karavanić koji je također istaknuo kako se na izložbi mogu vidjeti artefakti koje je Vuković izradio postupcima koji su se koristili u paleolitiku i neolitiku. 

Valja spomenuti kako su Muzeji Hrvatskog zagorja nedavno nagrađeni prestižnom titulom ‘ Najbolje kulturne destinacije’ u već uspješnoj godini u kojoj su ostvarili brojna gostovanja, sudjelovali na raznim manifestacijama i radionicama, kreirali edukativne programe…

Zbog toga je ravnatelj Jurica Sabol koji je ujedno i otvorio izložbu, pozvao učenike OŠ Ljudevita Gaja iz Krapine koji su danas bili na izložbi, ali i sve ostale da povedu djedove i bake, mame i tate i dođu u Muzeje Hrvatskog zagorja jer je od 1. siječnja osiguran besplatni ulaz cijele godine za stanovnike mjesta u kojima se sastavnice muzeja nalaze.

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba