Taj 21. veljače 1931. godine zapisan je kao datum osnutka Radničkog športskog Kluba ‘Sloboda’ Varaždin. Svi ostali nogometni klubovi tada još nisu postojali, što današnju ‘Slobodu’ čini najstarijim varaždinskim gradskim nogometnim klubom.
94 godine poslije, u subotu 21. veljače navečer, u sjedištu ŽNS-a u Varaždinu današnja uprava NK Slobode okupila je klupske legende i struku ovoga “Starog gradskog dečka”, kako bi se zajedno prisjetili povijesnih trenutaka, uspjeha i neuspjeha, kao i zaslužnih osoba, koje su kroz gotovo stoljetnu povijest kluba zauvijek ostale zapisane u nogometnom životu našega grada. Okupljene je u ime Upravnog odbora NK Slobode uvodno pozdravio predsjednik kluba Ervin Jergan.
Vremeplov
Uslijedio je vremeplov od 1931.do 2025. godine. NK Sloboda je svoju prvu utakmicu odigrala 29. ožujka 1931. godine u kvalifikacijama za prijem u Jugoslavenski Nogometni Savez protiv VŠK-a. Izgubili su rezultatom 10:1. Prvu prvenstvenu utakmicu Sloboda igra 15. svibnja 1931. godine protiv istog suparnika, ponovno izgubivši rezultatom 8:1.
Od svibnja 1941. godine zbog Drugog svjetskog rata Sloboda prestaje djelovati baš kao i većina drugih športskih kolektiva, no to se mijenja završetkom rata i uspostavom novonastale države Jugoslavije, kada Varaždinci Slobodu doživljavaju kao gradski nogometni klub za razliku od Tekstilca, kasnije Varteksa, a danas Varaždina, koji je bio radnički tvornički nogometni klub.
Od rujna 1991. godine Sloboda mijenja ime u NK Varaždin, da bi u lipnju 1999. godine ponovo vratili staro ime – NK Sloboda. Od 2002. godine NK Sloboda i NK Kučan odlukama svojih skupština obavljaju spajanje u novi klub imena NK Sloboda – Derma, no od kolovoza 2005. godine NK Sloboda vraća ime koje nosi i danas. Stadion kakav danas postoji, izgrađen je 1989. godine za potrebe juniorskog prvenstva Europe u atletici JUPEA, koje se održavalo u Varaždinu, a može ukupno primiti do 5000 gledatelja.
Najstariji ‘slobodaš’
Povijesne zapise pozorno su poslušali Slobodini bivši igrači i treneri – legende kluba okupljene oko nogometa tijekom proteklih desetljeća, među kojima najstariji živući ‘slobodaš’, 88-godišnji Zvonko Stilinović, koji je okupljene podsjetio na klupske uspjehe i igrače NK Slobode iz 50-ih i 60-ih godina prošloga stoljeća.
Dugogodišnji igrač Slobodine seniorske ekipe Ivan Hrženjak podsjetio je na doprinos ‘slobodaša’ koji su se, kada je to bilo najpotrebnije, uključili u obranu domovine i doprinijeli stvaranju današnje neovisne i slobodne Hrvatske.
Anđelko Jagečić, Miroslav Bradaška, Damir Majcenović, Josip Pepi Tot, Zlatko Cikač, Vlado Bartolić, Ivan Sklepić, Vladimir Knok, Čedomil Kekić, Josip Bernik, Zlatko Ivanković, Marijan Fosin, Boško Đolonga, Izet Terzić, Krunoslav Kruljac – da spomenemo samo neke od pedesetak okupljenih legendi NK Slobode, tijekom proslave 94. rođendana kluba u razgovoru su provodili vrijeme do kasno u noć, a ukusne delicije doprinijele su dobrom raspoloženju ljudi koji su svojim angažmanom pisali povijest varaždinskog nogometa.
Nogometni muzej
Imena koja jamče nogometnu kvalitetu poput šefa struke NK Slobode Branka Lađevića, trenera u Školi nogometa NK Slobode Frane Petričevića i posebnog klupskog gosta trenera NK Slaven Belupa Marija Kovačevića, dali su dodatni obol obilježavanju ove vrijedne obljetnice kluba kojim se Varaždinci u svome gradu s razlogom ponose.
Svakako na kraju treba istaknuti kako u Varaždinu djeluje Udruga Đuro Kulčar osnovana pred 15 godina s ciljem očuvanja tradicije i promicanja vrijednosti varaždinskog nogometa, koja je u prostorima stadiona lani otvorila Nogometni muzej NK Sloboda Varaždin s više od 120 reprezentativnih fotografija svih generacija igrača koji su za ovaj klub nastupali od početaka do danas. Najzaslužniji za to je Josip Kukić koji je u klubu aktivan više od 50 godina, tako da se povijest nogometa kao najvažnije sporedne stvari na svijetu, i povijest najstarijega varaždinskog gradskog nogometnog kluba, NK Slobode, ne može i neće zaboraviti.