Što je to uopće? Kako se taj ‘mali’ uvukao u ‘glave’ ljudi, kada znamo da je ‘veliki brat’ već odavno u našim životima. Nogomet je postao najpopularniji svjetski sport, a njegova uloga u društvu 21. stoljeća zaista je velika jer kao vrsta kolektivnog sporta preuzeo je veliku socijalnu i pedagošku ulogu u društvu koje nogomet više ne shvaća samo kao sport.
Osim velikog nogometa, 1930. godine pojavio se ‘mali nogomet’ – igralište je manjih dimenzija, a igra se s dvije ekipe od pet igrača i golmanom. Predstavio ga je urugvajski trener Juan Carlos Ceriani na športskom natjecanju mladih kršćana u Montevideu.
Organizatori turnira u malom nogometu formate igre 3×3 i 4×4 nerijetko nazivaju i ‘mini nogomet’. Održavaju se i malonogometni turniri na pijesku, uglavnom u formatu 2×2 i 3×3, koje organizatori često nazivaju ‘nogometni turniri na pijesku’, iako se održavaju na manjim terenima s manjim golovima i ponekad na terenu s mantinelama, što se razlikuje od pravila nogometa na pijesku.
I tako mogao bi nabrajati razne varijante malog nogometa, ali je činjenica da jedno imaju zajedničko – veliki interes javnosti.
No, koliki je utjecaj malog nogometa na samo društvo, teško je procijeniti. S druge strane, za sportski utjecaj to je lako i već dugo vidljivo, jer do sada nisu vršena baš neka istraživanja, odnosno izdane neke studije, o utjecaju malog nogometa na društvo, za razliku od velikog nogometa.
Malonogometne turnire, odnosno lige, već dugo godina organiziraju mjesne zajednice da bi se to sve danas pretopilo u, najčešće, turnire koji obično traju dan – dva. Sve počinje u travnju kada razne športske udruge počinju organizirati turnire koji započinju uvijek sredinom svibnja (ove godine prvi takav turnir je u Radoboju – popularni ‘Zagorje Open 3×3’ – koji će se odigrati 16. i 17. svibnja u organizaciji ŠU Radoboj), da bi se privodili kraju sredinom rujna (u to vrijeme jaki i kvalitetan turnir organizira ŠU ‘Šabac’ u ‘Tjednu kajkavske kulture’).
A što se događa na tim turnirima? Je li u pitanju samo mali nogomet ili još nešto?!
Nogomet je svakako sveprisutan, ali kada se dođe na mjesto događaja osjeća se još nešto – osjeća se da naselje u kojem se taj događaj odigrava živi drugačijim tempom u ta dva dana. Miris ćevapa u zraku, roditelji i klinci koji očima ‘gutaju’ poteze majstora zagorskog asfalta, glazba koja ‘trešti’ bez obzira igra li se tekma ili ne. Tu je bezbroj klupa i stolova koji su zauzeti i na kojima se nalaze ćevapi, pljeskavice, kobasice i ostale razne gastronomske delicije uz nezaobilazan gemišt i pivu te pretežito mušku klijentelu. To je najočekivanija slika malonogometnog turnira. Za klince se obično iznajmi napuhanac, mame strpljivo i s puno pažnje čuvaju svoje klince, dok su tate i oni koji to nisu, posvećeni tekmi ili ‘maloj’ okrepi tamo negdje za stolom ili improviziranom šanku. Bude tu suza, smijeha, veselja i mnoštvo zadovoljnih, ali i tužnih lica.
U ta dva dana imamo šaroliki zabavni, kulturni, kulinarski i sportski program koji često privlači, ne samo mještane naselja u kojem se održava turnir, već i ljude iz okolnih mjesta te se broj mještana u tom naselju najčešće tada za trećinu ili čak dvostruko poveća.
No, ima još jedna zanimljivost – oči organizatora su tjedan prije, ali i na same dane održavanja turnira, uperene u nebo i ništa ih drugo ‘ne zanima’ jer najveći je ‘neprijatelj’ turnira kiša koja ‘ne smije’ padati, s obzirom na to jer može poremetiti sve ono dobro u organizaciji. Bilo kako bilo, padalo ili ne, publika može očekivati komfor oko igrališta, dobro točeno pivo, hladan gemišt, ukusan roštilj, odlične bučnice, a nađe se i pokoja štrukla. Uz to će uživati u ‘bravurama’ malonogometnih majstora.
Na turnirima svi pričaju o sportu, komentiraju sportske događaje jer sport je jedna od temeljnih društvenih institucija, neodvojiv od društva i institucije obitelji, medija, gospodarstva, itd. U sportu, barem kod nas, ipak dominira nogomet koji je postao velika platforma koja od ljudi zahtjeva aktivan trud i sudjelovanje na turnirima koji sve više preuzimaju društvenu ulogu. Uostalom, i povijest ‘Lijepe Naše’ sigurno se jednim dijelom gradila oko nogometa jer od samih početaka stvaranja neovisne Republike Hrvatske, bio je jedna od važnijih uzdanica naroda u bolje sutra!
Ovi turniri su, uz sportsku, dobili i drugu dimenziju – društvenu. Postali su prilika za druženje i kao takvi se dobro uklapaju u mentalitet uvijek druželjubivih i ponosnih Zagoraca.
*Stavovi izneseni u kolumnama i komentarima su osobni stavovi autora i ne odražavaju nužno stav redakcije Zagorje Internationala