Noćas, s 29. na 30. ožujka, završava zimsko i počinje ljetno računanje vremena. Kazaljke će se pomaknuti jedan sat unaprijed, s 2 na 3 sata ujutro. Time će se dan produljiti, ali ćemo izgubiti sat sna.
Prema Uredbi Vlade, ljetno računanje vremena ove godine trajat će do 26. listopada. Promjena sata utjecat će i na obračun električne energije – struja potrošena između 8 i 22 sata naplaćivat će se po višoj tarifi, dok će ona između 22 i 8 sati biti obračunata po nižoj tarifi, izvijestili su iz HEP-a. Vozači automobila još će ovaj vikend morati koristiti dnevna svjetla, budući da je prema Zakonu o sigurnosti prometa na cestama obavezno paljenje svjetala do 31. ožujka.
Iako ljetno računanje vremena donosi više sunčanih sati u poslijepodnevnim satima, što može smanjiti troškove rasvjete, brojni stručnjaci upozoravaju na negativne posljedice. Gubitak jednog sata sna može kod nekih osoba izazvati poremećaje spavanja i privremene zdravstvene tegobe poput umora, razdražljivosti i problema s koncentracijom.
Pitanje sezonskog pomicanja sata tema je rasprava već desetljećima. Europska komisija je još 2018. predložila ukidanje pomicanja sata, no države članice do danas nisu postigle dogovor. Različiti zemljopisni položaji i potrebe pojedinih država razlog su zašto se još nije odustalo od ove prakse.