Do kraja vikenda će diljem Hrvatske biti kišovito, zbog čega dijelovima zemlje prijete poplave.
Danas će u unutrašnjosti biti oblačno uz povremenu kišu. Lokalno obilnija oborina moguća je u Gorskoj i središnjoj Hrvatskoj. Na Jadranu sunčana razdoblja, osobito u Dalmaciji, tek ponegdje uz malo kiše ili pljusak, javlja DHMZ. Puhat će umjeren sjeverni i sjeveroistočni vjetar. Na Jadranu umjerena bura, poslijepodne podno Velebita i jaka, a u Dalmaciji slab do umjeren sjeverozapadnjak i jugozapadnjak. Temperatura zraka bez izraženijeg dnevnog hoda, u unutrašnjosti većinom od 7 do 12, na Jadranu od 12 do 17 °C.
I sutra će unutrašnjosti uz promjenljivu naoblaku mjestimice pasti malo kiše, u prvom dijelu dana uglavnom na zapadu, a popodne u istočnoj Hrvatskoj. Zapuhat će umjeren sjeverni vjetar, na udare i jak. Na moru umjerena do jaka bura i sjeverac. Podno Velebita će biti olujnih udara. Najniža jutarnja temperatura zraka od 7 do 12 °C. Najviša dnevna od 13 do 18 °C, u gorju i malo niža, prenosi Index.
Povremene kiše bit će i u ponedjeljak, uglavnom u unutrašnjosti, a s ponedjeljka na utorak u gorju će mjestimice biti i snijega. Puhat će umjeren sjeverni i sjeveroistočni vjetar. Na Jadranu bura, umjerena do jaka, podno Velebita na udare i olujna. Na moru temperatura zraka bez veće promjene, a u unutrašnjosti u blagom padu.
DHMZ je zbog mogućnosti poplava izdao novo izvanredno priopćenje. Evo što kažu:
– Tijekom petka je na području Hrvatske najviše oborine zabilježeno u Slavoniji, Banovini, Žumberku i u Gorskom Kotaru što je dobro vidljivo na priloženoj slici gdje je prikazana radarska slika akumulirane oborine u razdoblju 27. – 28. ožujka do 12 h. Tijekom noći 27./28. ožujka i jučerašnjeg jutra došlo je do bujičnih poplava na području slivova sjeverno od Papuka, iako u prognostičkim materijalima 27. ožujka nije bilo jasne indikacije za događaj ovakve magnitude na ovom području. Vodostaji na cijelom slivu rijeke Save i dalje rastu. Prema raspoloživim prognostičkim materijalima prestanak oborina očekuje se do kraja vikenda, ali time ne prestaje moguća ugroza od visokih vodostaja i poplava. Naime, velike količine oborine tj. vode koja je trenutno raspoređena na površini savskog sliva još nije pristigla do glavnog vodotoka. Od većih pritoka naročito rastu Una u donjem dijelu toka, Kupa i pritoci, dok manje bujične rijeke (npr. Bregana ili Orljava) brzo reagiraju na oborinu koja pada te iznimno brzo rastu i mogu lokalno uzrokovati probleme. Maksimalni vodostaji rijeke Une u Hrvatskoj Kostajnici očekuju se danas, 29. ožujka u popodnevnim i večernjim satima s mogućim ulaskom u izvanredno stanje mjera obrane od poplava. Kupa i Korana u Karlovcu svoje maksimume bi trebale imati u nedjelju, 30. ožujka sredinom dana u izvanrednim mjerama obrane od poplava. Srednja i donja Sava će od 30. ožujka započeti nešto duže razdoblje visokih vodostaja koje će potrajati sljedećih nekoliko dana. Takvo stanje je podržano povećanim dotocima velikih desnih pritoka iz BiH, kao i našim lijevim pritocima uslijed velike količine oborina proteklih dana – poručuju iz DHMZ-a.