Ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković obišla je u Poznanovcu lokacije na kojima je nepropisno odložen otpad. Cilj je i želja mještana je da se odlagalište sanira što prije i da se odveze sav otpad koji se je godinama dovozio u Poznanovec.
Podsjetimo, u subotu su mještani Poznanovca ponovno, unatoč kiši, izašli na ulicu i održali još jedan u nizu mirnih prosvjeda zbog otpada (peti po redu op.a.), koji se ilegalno dovozio u mjesto, u krug bivše tvornice ‘Inkop’. U ime organizatora, predsjednica ‘Udruge žena Jana Poznanovec’, Jasna Ocvirek rekla je kako se okupljaju zato da bi podsjetili nadležne institucije i odgovorne da se ovaj deponij smeća, koji je toksičan za ljude i prirodu, čim prije sanira.
‘Imamo osjećaj da će se na nas zaboraviti’
– Mi to želimo, a imamo osjećaj da ako ušutimo, da će se na nas zaboraviti – poručila je Ocvirek, istaknuvši kako je velika odgovornost i krivica na županijskom Odjelu za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša koji je izdavao dozvole.
Dva dana kasnije, ministrica se došla osobno uvjeriti u ozbiljnost situacije, a domaćini su joj bili načelnik Bedekovčine Darko Ban i krapinsko – zagorski župan Željko Kolar.
Danas, je predsjednica Udruge Jasna Ocvirek ipak izrazila zadovoljstvo dolaskom ministrice Vučković.
– Htjela bih uime mještana Poznanovca i Bedekovčine zahvaliti ministrici Vučković što je danas došla i ponudila nam rješenje za ovaj naš problem. Znamo da to neće biti brzo riješeno i sanirano jer mora se odraditi još mnogo toga, ali velika joj hvala što je došla i objasnila nam kako to mora teći dalje. Sada imamo nadu da će se ovaj opasni otpad ukloniti iz centra našeg mjesta – rekla je predsjednica Ocvirek.

Ban je otkrio da je zadovoljan sastankom te da vjeruje da će uskoro krenuti sanacija na zadovoljstvo svih mještana, a na upit novinara otkrio je da je u dozvoli koja je izdana bilo dozvoljeno odložiti najviše 1500 tona otpada, međutim po procjenama je ovdje je preko 10.000 tona smeća.

Ministrica Marija Vučković zahvalila je svima koji su sudjelovali na današnjem sastanku koji je održan prije samog obilaska lokacije u Poznanovcu.
Priprema sustavnih rješenja
– Prve informacije o ilegalnom otpadu dobili smo u jesen prošle godine, doduše ne o ovoj lokaciji. Ministarstvo zaštite okoliša je, neovisno o ovoj situaciji koja je postala javna, zatražilo određene informacije kako bismo pripremili sustavna rješenja. Krajem prošle godine započeli smo s pripremama i aktivnostima, te s poduzimanjem određenih pravnih mjera kako bismo smanjili takve mogućnosti i sanirali takve lokacije. U međuvremenu su u javnosti izašle neke nove informacije o određenim lokacijama, između ostalog i za ovu lokaciju, što mi je izrazito žao što se događa, no danas sam došla kako bih obznanila koje radnje poduzima Ministarstvo i što nam slijedi. Dakle, mi smo već započeli komunikaciju s javnosti koja se objavljuje periodički i vezana je za cjelokupni sustav gospodarenja otpadom. Što se tiče ove lokacije, treba reći da je otpad nepropisno odložen na privatnoj lokaciji, to je prva činjenica koju moram istaknuti jer je ona važna i određuje naše ponašanje. Za takve lokacije, a ona nije jedina, mi smo predvidjeli izmjenu našeg plana gospodarenja otpadom uvrštavanjem posebne točke i napravili jedan javni poziv koji je završio do 10. ožujka i mi ćemo te lokacije predložiti u taj naš plan gospodarenja otpadom. Ono što nam preostaje jest u ime Republike Hrvatske započeti otklanjanje i poduzimati druge radnje u svrhu zaštite okoliša. Isto tako, odvija se raspodjela sredstava u Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, pri čemu mi u ovom trenutku osiguravamo dodatnih 30 milijuna eura za sanaciju više lokacija poput ove u Bedekovčini – rekla je ministrica Vučković, pa nastavila o radnjama koje bi Ministarstvo trebalo poduzeti:

– Za pravne radnje izmjene akata trebat će nam kratko vrijeme, zatim će po propisima trebati detaljno kategorizirati taj otpad te izvršiti određene istražne geotehničke radove, ovisno o kojoj vrsti otpada je riječ, te pripremiti dokumentaciju o javnoj nabavi za izvedbu sanacije. Naša procjena je da će proći više mjeseci vidljivih radova na terenu, a do tada će se pripremiti dokumentacija. Vi znate da postoje određene okolnosti zbog kojih ne možemo utvrditi rokove, no naša je procjena da ćemo sa sanacijom započeti ujesen nakon pripreme dokumentacije i naša je procjena za sve lokacije da će nam trebati 2-3 godine – dodala je ministrica.
Što se tiče ovih lokacija, radi se o drugoj vrsti onečišćenja.
– Riječ je o nelegalnom odlagalištu i građani su s pravom zabrinuti i zavrjeđuju da se nađe efikasno rješenje. To je ono što smo dosada uspjeli iskomunicirati. Kada govorimo o ovim lokacijama druge vrste, tu bih uz spomenula još i Samobor, Gospić, a provjerit ćemo određene informacije i za Benkovac. Dodala bih i da je sve što sam sada spomenula na privatnom posjedu – kaže ministrica Vučković.
Krenulo je poboljšavanje sustava
Na pitanje postoji li plan da se ovako nešto spriječi i da se više ne ponovi, ministrica kaže:
– Krenuli smo s poboljšavanjem sustavnog gospodarenja otpadom u jesen 2024. godine, pripremili smo izmjene Zakona i one će uskoro biti u javnom savjetovanju. Određene prijedloge smo uputili i na Vijeće za okoliš EU-a i u ovom trenutku činimo sve što je moguće po tom pitanju. Naglašavam da uvijek u svakom sustavu postoji mogućnost unapređenja. Bitno je da sustavi idu naprijed – istaknula je ministrica i dodala:
– Prve izmjene koje ćemo predložiti odnose se na pooštravanje uvjeta za dobivanje dozvola za gospodarenje otpadom. Što se tiče dozvola za neopasni otpad, izdaju ih nadležni upravni odjeli županija, a dozvole za opasni otpad izdaje Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije. Također, u izmjenama zakona posvetit ćemo dodatnu pozornost nadzoru, koordinaciji i suradnji sa županijama kako bi neke stvari bolje prevenirali. Isto tako, predložit ćemo izmjene koje se tiču prekograničnog prometa, a dodatni cilj nam je onemogućavanje ponovnog dobivanja dozvola od strane onih koji su višekratno kršili odredbe – pobrojala je ministrica.
Dodala je da će se svaka sumnja na zagađenje okoliša provjeriti, a neke druge sumnje koje možda nisu dio nadležnosti Ministarstva svakako će se iskomunicirati nadležnim tijelima. Sve će to imati punu pozornost Vlade, kaže Vučković.
Što se tiče lokacije gdje će se sav ovaj otpad zbrinuti, ministrica kaže:
– To ne možemo prokomentirati prije nego što se izvrši kategorizacija otpada i ostali detalji. Informacije o svemu ćemo ažurirati najmanje jednom mjesečno. Što se tiče troškova sanacije svih spomenutih odlagališta, isključujući crne točke, trebat će nam više novca od ovog što smo sada osigurali. Sigurno je da će nas to stajati više desetaka milijuna eura – završila je.
Ministrici je na dolasku u Poznanovec zahvalio i župan Kolar.
– Pozdravljam što se u radi sistemski i da će se rješavati problemi na nivou čitave Hrvatske, pa tako i u Poznanovcu. Zahvaljujem prije svega mještankama i mještanima Poznanovca što su pokazali jednu veliku inicijativu i što su probudili sve nas u sustavu, kao i na tome što su imali razumijevanja za ovo o čemu smo danas razgovarali, svjesni toga da se problem ne može riješiti preko noći. Meni kao županu je bitno da postoji jasna odluka i volja Ministarstva da se to riješi, da su postavljeni vrlo realni rokovi i mi smo im kao Županija na raspolaganju za sve što će biti potrebno da se ovaj otpad makne iz Poznanovca – kazao je Kolar.

Napravljena je analiza vode
Upitan što se radi po pitanju činjenica da ljudi upozoravaju na povećani broj oboljelih od karcinoma u Poznanovcu, Kolar je otkrio da su prije tri tjedna napravili analizu vode.
– Radimo je u kontinuitetu, a na temelju informacija koje smo dobili da se povećao broj karcinoma, dao sam nalog Zavodu za javno zdravstvo da napravi analizu za područje čitave županije, da vidimo da li Poznanovec po nečemu odskače. Također, dogovorili smo da će prilikom sljedećih uzimanja uzoraka vode, da budu prisutni i članovi udruge (dosad je bio prisutan samo načelnik Ban op.). Dakle čitavo vrijeme pratimo kvalitetu vode, a i dogovorili smo se da ćemo nakon analize Zavoda javno obznaniti rezultate – najavio je.
Na upit novinara županu tko je zakazao, s obzirom na činjenicu da je dozvole za odlaganje otpada izdavala Krapinsko – zagorska županija, Kolar je kazao da je dozvola izdana za neopasan otpad – plastiku, plastičnu ambalažu i gume, i to na dvije lokacije unutar ovog objekta, za ukupno 1500 tona.
– Točno je bilo definirano kako se treba skladištiti i obrađivati, a ovdje to nije bio slučaj, nije se postupalo u skladu s dozvolom koju je izdala Županija. Očito ćemo svi koji smo unutar sustava morati malo pobliže surađivati da nam se više ne bi događale takve stvari – zaključio je Kolar.