Web stranica Zagrebačke burze pala je u najgorem trenutku, kad ulagači trebaju svježe informacije i kad su svi indeksi u crvenome! Jednaka je situacija s njima povezanom Ljubljanskom burzom, čija se web stranica također ne može otvoriti, a Ljubljanska je burza u vlasništvu Zagrebačke, piše Večernji list.
Stranica zse.hr bila je nedostupna od oko 11.30, a od 12.30 se povremeno uspije otvoriti, ali i dalje samosporadično i uz teškoće. Ljubljanska burza još uvijek se ne otvara, na stranici je samo objava za javnost da im stranice nisu dostupne zbog tehničkih problema i da traže uzrok. Platforme za trgovanje uredno rade.
Činjenica je da su web stranice burzi pod opsadom ulagača, no “opsada“ kod nas ne znači milijune ulagača, kao na svjetskim burzama, nego nekoliko stotina zainteresiranih, u najboljem slučaju nekoliko tisuća.
Sa Zagrebačke burze na upit Večernjaka odvraćaju da je zbog velikog broja korisnika koji u isto vrijeme pristupaju stranicama burze moguće povremeno sporije učitavanje sadržaja te da su stranice EHO sustava Burze (eho.zse.hr), kroz koji je svim izdavateljima omogućena dostava i objava povlaštenih i propisanih informacija u svrhu objave investicijskoj javnosti, učitavaju neotežano, kao i stranice APA servisa Burze (apa.zse.hr), gdje se objavljuju OTC transakcije
No nije im ovo prvi put, dvaput u tri mjeseca – u srpnju i rujnu 2024. pala im je i trgovina. Zagrebačka burza još uvijek nema vlastiti IT sustav: koriste se onim koji je razvila Deutsche Börse i za koji je operater i distributer Bečka burza koja se uredno otvara.
Prethodnih puta kad im je “pala“ i trgovina, Ivana Gažić, izvršna direktorica Zagrebačke burze, izjavila je da trgovine nije bilo zbog tehničkih poteškoća koje je imao njihov dobavljač softvera, Bečka burza, te da slučaj nije povezan s kibernetičkim napadima koji su bili aktualni u tom razdoblju.