Novi europski Bauhaus
Evo kako mladi arhitekti zamišljaju urbanu transformaciju Čakovca

Kako urbanistički razvoj Čakovca vide studenti zagrebačkog i mariborskog studija arhitekture, koja su njihova viđenja održivog i stanovnicima prihvatljivog načina razvoja urbane sredine te kako pomiriti ograničenja koja postavljaju prostorni i povijesni kontekst prostora, zainteresirani su mogu vidjeti na u subotu navečer otvorenju izložbe pod intrigantnim nazivom “Novi europski Bauhaus i centriranje grada: Čakovec”.

Zagrebački i mariborski studenti

Radovi izloženi u predvorju Dječjeg odjela Knjižnice “Nikola Zrinski” Čakovec rezultat su rada studenata zagrebačkog Arhitektonskog fakulteta i Odsjeka za arhitekturu mariborskog Fakulteta za graditeljstvo, prometno inženjerstvo i arhitekturu.

Studenti su pod vodstvom prof. dr. sc. Krunoslava Šmita i izv. prof. Uroša Lobnika, osmišljavali kako rekonstruirati dijelove grada, vodeći pri tome računa o uklopljenosti u prostor, namjeni predloženog zahvata te njegovoj održivosti. Kako su istaknuli u uvodu, riječ je o brownfiled prostorima, odnosno dijelovima grada koji imaju ili su imali sadržaje i namjenu, mahom industrijsku. Njihovi prijedlozi ne troše dosad neizgrađeni prostor te nastoje postojeće sadržaje ili modernizirati ili prilagoditi današnjim, drugačijim potrebama.

Krajnji rezultat

Lokacije kojima su se bavili su šire središte Čakovca, prostor baraka bivšeg GK “Međimurja”, prostorom uz zaobilaznicu, Autobusnim i Željezničkim kolodvorom, Starim hrastom, te prostorom Čakovečkih mlinova.

– Odluke koje se donose vezane uz razvoj i izgled grada tiču se svih, a bez obzira na krajnji rezultat, uvijek postoje drugačiji pogledi i mišljenja. No, razgovori, diskusije, javna izlaganja poput ovog, možda nisu najlakši, ali su sigurno najbolji put do krajnjeg rješenja – rekla je, pozdravljajući okupljene, gradonačelnica Čakovca Ljerka Cividini.  

Tom je prilikom naglasila da je Grad 2022. godine potpisao sporazum s Udruženjem arhitekata Međimurja, te je ova današnja izložba jedan od rezultata te suradnje. 

Zanimljiva rješenja

Na otvaranju je predstavljeno nekoliko radova. Prvi, “AgroHub – Čakovec”, autorice Sare Kukor bavi revitalizacijom prostora Čakovečkih mlinova koji predviđa očuvanje industrijskog nasljeđa grada te poljoprivrednog identiteta Međimurja, uz nove poslovne, društvene, kulturne, obrazovne i muzejske sadržaje. Druge radove koji se bave prostora Starog hrasta, dijela grada uz sjevernu obilaznicu i Autobusnog kolodvora, predstavili su mariborski studenti Sara DivjakNijaz Dizdarević i David Ficko. Posebno je zanimljivo što autori radova ne žive u Čakovcu, te naše prostore i potencijale sagledavaju na drugačiji način. Upravo ta emocionalna neutralnost rezultirala je neuobičajenim prijedlozima.

Ova izložba realizirana je zahvaljujući suradnji spomenutih fakulteta s Udrugom arhitekata Međimurja. Otvorena je za javnost, a građani je u prostorima Knjižnice mogu razgledati narednih nekoliko tjedana

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

NET.HR

IZ HRVATSKE

Kajkavske kronike

Još iz rubrike