Nakon javnog pritiska izazvanog slučajem pjevača Mile Kekina, Ministarstvo kulture i medija predlaže promjene koje bi trebale stati na kraj nelogičnostima u sustavu plaćanja doprinosa za samostalne umjetnike. Prema novim pravilima, Porezna uprava bi pratila trogodišnje prihode umjetnika i automatski ukidala pravo na državne doprinose ako zarada premaši propisani cenzus od 21.850 eura godišnje. Isto bi se pravo ponovno omogućilo onima čija zarada kasnije padne ispod tog praga.
Trenutni sustav, koji se nije mijenjao više od desetljeća, omogućuje da čak i umjetnici s godišnjim prihodima većim od 100.000 eura, poput Kekina, i dalje primaju doprinose iz državnog proračuna. Kekinu država tako godišnje uplati oko 8400 eura, unatoč činjenici da je u tri godine zaradio preko 350.000 eura, a njegova obitelj dodatno prihoduje od najma vile i plaće supruge saborske zastupnice.
Apsurd sustava ogleda se i u činjenici da se svakih pet godina provjerava samo umjetnički, ali ne i financijski kriterij, pa umjetnici ostaju na listi čak i kad značajno premaše prihodne granice. Dobrovoljna odjava s liste moguća je, no rijetko se događa. Dodatni paradoks: umjetnik koji ne ispunjava umjetnički kriterij mora vratiti sve doprinose s kamatama, dok prekomjerna zarada prolazi bez sankcija.
Ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek najavila je izmjene pravilnika, no upozorila da ih ministarstvo ne može donijeti bez suglasnosti većine strukovnih udruga okupljenih u Hrvatskoj zajednici samostalnih umjetnika (HZSU). Ministarstvo podsjeća i da je financijska revizija ukinuta 2015. za vrijeme SDP-ove vlade.
Premijer Plenković izjavio je da sustav treba revidirati, no bez dogovora umjetnika i ministarstva – promjena neće biti. Predsjednik Upravnog vijeća HZSU-a Hrvoje Kovačević ističe da većina umjetnika ne bi izgubila pravo na doprinose po novim pravilima, ali da bi se poznata imena iz svijeta glazbe, glume i dizajna mogla naći izvan sustava.
U međuvremenu, Kekin se našao i pod dodatnim povećalom javnosti zbog jeftine kupnje zemljišta u Istri, za što je pokrenuta istraga protiv pročelnice Buja. Oporba to naziva političkom odmazdom, dok premijer Plenković optužbe naziva licemjernima, uspoređujući ih sa slučajevima optuženih ministara iz vlastitih redova.