Pariška policija istražuje smrt 29-godišnje zaposlenice teretane ‘On Air’ u glavnom gradu Francuske koja je u ponedjeljak umrla za vrijeme krioterapije u teretani u kojoj je radila, piše The Guardian, a prenosi Jutarnji list.
Žena se srušila nakon što je bezbojni i bezmirisni plin dušik iscurio iz hladne komore koja je servisirana ranije u ponedjeljak. 34-godišnjakinja koja je istog dana bila na krioterapiji u istoj teretani zadobila je teške ozljede i prebačena je u odjel intenzivne njege jedne pariške bolnice.
Spomenute su žene bile su stanju kardiorespiratornog aresta – srca i pluća im nisu radili – kad su hitne službe oko 18:30 sati stigle na lice mjesta.
Tri osobe koje su ih pokušale reanimirati prebačene su u bolnicu, a 150 je osoba evakuirano iz zgrade u kojoj se teretana nalazi.
Krioterapija obuhvaća razna liječenja koja se temelje na izlaganju tijela vrlo niskim temperatura.
Vrhunski je sportaši redovito koriste kako bi liječili ozljede mišića, ublažili bolove i upale te kako bi poboljšali protok krvi u organizmu. Kad se tijelo na dvije do tri minute izloži temperaturama ispod 0 Celzija, ono ograniči protok krvi te izluči hormone adrenalin i endorfin. Srce zatim početi brže raditi i poveća se distribucija kisik u tijelu. U takvim se uvjetima tkiva brže regeneriraju, mišići manje bole, a otekline brže splasnu. Hladni oblozi najosnovniji su oblik krioterapije.
U modernoj se krioterapiji tekući dušik i dušikov oksid koriste kako bi se tijelo u posebnim komorama izložilo temperaturama između -110 i -140 Celzija.
Europsko udruženje za industrijske plinove reklo je 2018. da je dušik opasan te da može izazvati pad koncentracije kisika u zraku i gušenje. Osobe koje ih koriste treba pomno nadgledati, reklo je Udruženje.