Profesor na Fakultetu političkih znanosti Kristijan Kotarski, inače rodom iz Ciglenice Zagorske kod Svetog Križa Začretja, gostovao je jučer u Dnevniku HTV-a gdje je komentirao trgovinske odnose između Europske unije i SAD-a.
Kako kaže naš profesor, kad se govori o poziciji Europske unije, najmanje smisla imala odmazda.
– Vijeće EU je prošli tjedan odlučilo povući one najavljene carine koje su trebale biti osveta za Trumpove carine na aluminij i čelik i naravno carine od 25 posto na uvoz automobila. Zašto bi to bilo loše? Bilo bi loše jer bi naprosto one stvari koje kupujemo od Amerike i ne možemo ih supstituirati u kratkom roku, sada mi kao potrošači i poduzetnici koji ovise o tim inputima morali plaćati više – pojasnio je profesor i dodao da bi bilo dobro sklopiti trgovinski sporazum.
Što se tiče slobodne trgovine između SAD-a u EU, te je li ona realna Kotarski smatra:
– Trump bi jako volio da se europsko poljoprivredno tržište otvori za američke proizvode – soju, kukuruz i ostale stvari, za genetski modificiranu hranu. U Europi postoji dosta veliki otpor. Francuzi se bune zbog toga što se Francuzima, Poljacima i Talijanima ne sviđa da bi u Europu dolazilo više proizvoda iz Latinske Amerike koji su izloženi nižim standardima regulacije – rekao je pa nastavio:
– Mi u kratkom i srednjem roku nemamo opciju Amerikancima slati provokacije, a Trump ne voli uzvratne udarce i previše smo ovisni. Kupovina oružja, 65 posto svog oružja koje smo kupili u proteklih pet godina je američko, nemamo industrijsku bazu trenutačno koja nam može isporučiti to oružje. Drugo, 45 posto LNG plina dolazi iz Amerike i tehnološki dijelovi. Europa nema svoj Microsoft, Europa nema svoj Facebook, Europa konkretno nema svoje tehnološke platforme i u kratkom roku ne možemo pronaći alternativu. Trebamo se truditi da ih razvijemo na duge staze, ali kratkoročno to nećemo promijeniti. Ne vjerujem da će doći do nekog baš velikog ‘deala’, zato što postoji puno točaka oko kojih se EU i SAD ne slažu – smatra.
Dodao je i da bi Kina, s obzirom na to da se Amerika zatvara za kineski izvoz, voljela naći novo tržište.
– Naravno da će se u jednom trenutku javiti i potražnja za carinama s obzirom na to da Kina ne igra, nažalost, po pravilima igre po kojima igraju europski biznisi – zaključio je profesor Kotarski.