Njemački financijski stručnjaci savjetuju da uvijek držite određen iznos gotovine kod kuće kako biste bili spremni za financijske izvanredne situacije. Međutim, upozoravaju i da ne pretjerujete s iznosom – previše novca u kući može biti rizično, prenosi Fenix magazin.
Neplanirani troškovi uvijek dolaze u najnepovoljnijem trenutku – pokvari se auto, treba hitna doplata, a novčanik je prazan. Za takve situacije, financijski stručnjaci preporučuju “novčanu rezervu za crne dane”, koja bi trebala uključivati i određen iznos gotovine kod kuće.
Korisno je prilikom nestanka struje, bankomati i digitalna plaćanja prestaju raditi i u slučaju prirodnih katastrofa ili drugih izvanrednih situacija kad gotovina može biti jedini način plaćanja.
Savezna agencija za zaštitu stanovništva i katastrofe (BBK) ističe važnost gotovine, ali ne navodi točan iznos. Civilna zaštita savjetuje: Svako kućanstvo treba imati rezervu gotovine – preporučuje se oko 500 eura u manjim novčanicama.
Ako ste prikupili rezervu, sljedeći je izazov gdje je pohraniti. Klasična skrovišta poput: ispod madraca, u kutiji za kavu ili na polici s knjigama nisu dobra rješenja – provalnici ih lako pronalaze.
Bolje opcije: Mini-sefovi (npr. oni koji izgledaju kao obični predmeti), kreativna mjesta za skrivanje (npr. u posudi za brašno, lažnoj knjizi)
Gotovina u kući može biti pokrivena osiguranjem kućnog inventara, (ako imate osiguranje) ali prema pisanju Finanztipa obično samo do 1000 ili najviše 3500 eura (ovisno o polici osiguranja). Novac na bankovnom računu zaštićen je državnim jamstvom do 100.000 eura. Iznosi iznad toga nisu sigurni u slučaju propasti banke.
Imati 500 do 1000 eura u gotovini može vas spasiti u hitnim situacijama, ali: Ne držite previše novca kod kuće – rizik od krađe ili gubitka osiguranja. Podijelite štednju – dio na tekućem računu, dio u sigurnoj gotovini.
Na kraju, pametno planiranje može vas zaštititi od neočekivanih financijskih problema.