Još jedan izniman uspjeh
Međimurska županija upisala se u povijest kao prva hrvatska članica svjetske mreže bioregija

Međimurska županija uspješno je završila proces certificiranja za članstvo u svjetskoj asocijaciji eko regija, čime je postala prva regija u Republici Hrvatskoj koja je ostvarila ovaj prestižni status.

U svečanoj dvorani Muzeja Međimurja u Čakovcu u ponedjeljak je potpisan važan dokument kojim je Međimurska županija prva u Hrvatskoj postala članica svjetske asocijacije bioregija. Sporazum je kruna zahtjevnog procesa certificiranja, započetog u rujnu 2023., kada je Županija viziju razvoja razgranala i na područje unapređenja svih oblika održivoga razvoja, zaštite prirodnih resursa te okoliša.

– Nije slučajno da ponovno predvodimo Hrvatsku, osobito u području održivosti. Ovo je trenutak koji ulazi u povijest i na koji svaki stanovnik Međimurja treba biti ponosan – naglasio je župan Matija Posavec

Istaknuo je da nije slučajno što je Međimurska županija ponovo predvodnica u zemlji, osobito kada je riječ o održivom razvoju – području gdje se već dokazala svojim postignućima.

– I ovaj prostor u kojem potpisujemo sporazum ima svoju povijest i stoljećima je bio mjesto gdje su se donosile i pečatile najvažnije odluke. Tako je i ovoga trenutka u kojem 5. svibnja 2025. u našu povijest upisujemo novo poglavlje. Na to poglavlje svaki stanovnik Međimurja treba biti ponosan jer u ovom trenutku Međimurje postaje prva bioregija Hrvatske, nacionalni predvodnik koji prepoznaje izazove budućnosti i odgovara na njih strateškim promišljanjem – istaknuo je župan, zahvalivši svima koji su pridonijeli uspješnom certificiranju Međimurja kao bioregije te dodavši da je ovaj dan i slavlje međimurskog entuzijazma i pretvaranja ideja u djela.

– Upravo je održivi razvoj smjer u kojem se najviše vidi koliko Međimurci žive za svoj kraj, jer ovo nije doseg jednoga čovjeka ili skupine ljudi, već doprinos svih građana naše županije, svih naših ustanova – od REDEA-e i Javne ustanove Međimurska priroda, do Centra dr. Rudolfa Steinera i naše Turističke zajednice. Novi doseg koji smo upravo ostvarili u području održivog razvoja i zelene tranzicije je tek početak. Sada taj status moramo održati, razvijati i nadgraditi na dobrobit naših ljudi – dodao je župan Posavec naglasivši da ovaj uspjeh nije nešto što se događa preko noći, već je rezultat vizije i snage da se ona ostvari.

Na svjetskoj karti Međimurje je urešeno renomiranim nagradama: tri ‘Edena’ za izvrsnost u turizmu, ‘Ecolabel’ certifikatima, priznanjem ‘Green Destination’ za održivi turizam koji je Županija također ponijela prva u Hrvatskoj i četvrta u svijetu, a tu su i koraci vezani uz zaštitu prirode i prije nego što je UNESCO proglasio Prekogranični rezervat biosfere Mura-Drava-Dunav, podsjetio je župan Posavec.

Pristupanjem Međunarodnoj mreži bioregija, Međimurska županija predvodi Hrvatsku u zelenu tranziciju, što uključuje sigurnu i zdravu hranu, te podršku obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima i turizmu.

Salvatore Basile, direktor Međunarodne mreže ekoregija i supredsjedatelj Svjetskog saveza organskih distrikta, naglašava da su bioregije savez između javnog i privatnog sektora koji predstavlja snagu njihovih najjačih karika.

– Naš je cilj na lokalnoj razini mijenjati svijet o organskom uzgoju hrane. Naravno mijenjati sustav nabolje znači uključiti sve relevantne dionike u zajednici u istu ideju. Međimurje je pogodna regija za implementaciju ovih ideja jer imate snažnu povezanost između javnog i privatnog sektora uz iznimno visoku svijest o važnosti ulaganja u organsku proizvodnju hrane – rekao je Basile, čestitajući Međimurskoj županiji na postignuću koje je čini predvodnikom na stazama koje vode u sigurniju budućnost. 

Sinergija u zajednici

Međimurje na zlatnim stranicama svoje povijesti ima upisane retke koji svjedoče o ljudima koji su pomicali granice u svom dobu. Jedan od njih je antropozof i utemeljitelj biodinamičke poljoprivrede Rudolf Steiner, čije nasljeđe danas njeguje centar u Donjem Kraljevcu, kojeg vodi ravnateljica dr. sc. Dijana Posavec.

– Međimurje je na nacionalnoj i svjetskoj razini prepoznato kao zelena i održiva destinacija, što je rezultat višegodišnjeg strateškog planiranja i težnje za očuvanjem prirodnih resursa, vidljivog iz niza programa i projekata posvećenih održivom razvoju – od poljoprivrede do turizma. Međimurska županija je županija mogućnosti i zato smo sada ovdje da bismo ponovo pomaknuli granice uključivanjem u svjetsku obitelj bioregija – istaknula je ravnateljica Posavec.

Važnost uključivanja Međimurja u Međunarodnu organizaciju bioregija ogleda se u povezivanju mnogih ustanova i centara na putu unaprjeđenja održivih oblika djelovanja u turizmu, proizvodnji hrane i zaštiti okoliša.

Inicijativa Međimurske županije za pristupanje velikoj svjetskoj obitelji, koja broji 150 bioregija, morala je prethodno postati pomno razrađena strategija, o čemu je govorila Jurka Radiković iz Javne ustanove za razvoj REDEA, čiji je tim izradio strateški program.

– Dio strategije morali su postati svi dionici u zajednici koji mogu pridonijeti implementiranju ekoloških i održivih oblika u praksu i to u vrlo širokom rasponu djelovanja od poljoprivrede do turizma – rekla je Radiković predstavivši brojne korake koji su prethodili certificiranju.

Ravnateljica Uprave za potpore poljoprivredi i ruralnom razvoju, Ministarstva poljoprivrede RH Željka Gudelj – Velaga te predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore i potpredsjednik COPA-COGECA-e Mladen Jakopović kazali su da je ovo veliki iskorak na kojem čestitaju Međimurskoj županiji te izrazili zadovoljstvo što se Međimurje ponovno dokazalo kao nacionalni predvodnik u području održivosti, ponudivši svoj primjer drugima i pokazavši im put prema zelenoj tranziciji i budućnosti. 

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

NET.HR

IZ HRVATSKE

Kajkavske kronike

Još iz rubrike