Krapinsko – zagorska županija je u prostorima tvrtke ‘ZMH Horvat’ u Konjščini, a koja je inače certificirani proizvođač zagorskih štrukli, korisnicima dodijelila potpore za proizvodnju zagorskih mlinaca i zagorskih štrukli.
Pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu, turizam, promet i komunalnu infrastrukturu KZŽ Sanja Mihovilić istaknula je da su se potpore dodjeljivale po dva natječaja – po jednom za proizvođače štrukli, a po drugom za proizvođače mlinaca. Natječaj za certificirane proizvođače zagorskih štrukli bio je otvoren mjesec dana, a osnovna mu je svrha bila, kazala je Mihovilić, da se pojača proizvodnja ovog zagorskog specijaliteta.
– Prijavitelji su se mogli javiti za nabavu i kupnju strojeva, za proizvodnju ili uređenje objekata, marketinške aktivnosti i edukaciju, ali i za nabavu gospodarskih vozila koja će kasnije biti potrebna pri distribuciji proizvoda. Minimalna je potpora iznosila 3000 eura, a maksimalna 8000. Zaprimljene su tri prijave i sve su zadovoljile kriterije, tako da je za proizvođače zagorskih štrukli po ovom natječaju osigurano 20.388 eura. Kroz protekle tri godine provedbe ovog natječaja smo osigurali ukupno 58.200 eura – istaknula je Mihovilić te dodala da u Zagorju trenutačno postoji pet certificiranih proizvođača zagorskih štrukli.
Što se tiče natječaja za certificirane proizvođače zagorskih mlinaca, prihvatljive aktivnosti su također bile opremanje ili proširenje objekata, nabava opreme, kupnja gospodarskih vozila, ali marketinške aktivnosti i edukacija.
– Ovdje smo imali skupinu A i skupinu B, odnosno, skupina za proizvođače do 10 tona i iznad 10 tona. Imali smo jednu prijavu od strane proizvođača koji proizvodi iznad 10 tona mlinaca, tako da je maksimalna potpora iznosila 10.650 eura. Ovaj natječaj provodimo šest godina i u tom su periodu za proizvođače osigurana sredstva od 163.419 eura – navela je Mihovilić i dodala da je na području županije ukupno osam certificiranih proizvođača mlinaca.

Načelnica Konjščine Anita Curiš Krok čestitala je svim dobitnicima potpora.
– Županija pokazuje da ovakvim ulaganjima u naše tradicijske proizvode njegujemo našu baštinu i našu tradiciju. Drago mi je da ste se vi kao proizvođači odlučili za ovakav vid proizvoda i da ga kao takvog možemo dalje brendirati na tržištu. Štrukli i mlinci su nešto po čemu smo poznati, i to moramo prenositi na nove generacije – poručila je Curiš Krok.

Današnja domaćica, ujedno i dobitnica potpora, Ivana Horvat, obratila se ispred tvrtke ‘ZHM Horvat’.
– Zahvaljujem županu i Županiji što prepoznaju važnost ovakvih certificiranih proizvoda i što vide da to trebamo njegovati. Naši su proizvodi jako dobro prihvaćeni što vidimo na brojkama. 2019. godine smo proizveli 8 tona naših smrznutih štruklji, dok smo 2024. godinu završili na 95 tona prodanih smrznutih štruklji. Proizvod je stvarno jako tražen, a nadamo se da ćemo uz pomoć sredstava koja smo ovom prilikom dobili tako nastaviti i dalje – kazala je Horvat i dodala da svoje proizvode, osim po Hrvatskoj, distribuiraju u Sloveniju, Crnu Goru, Srbiju, Njemačku i Švedsku.
Dodala je i da je tvrtka trenutačno u velikoj investiciji.
– Ona se odnosi na proizvodni pogon, ali i na skladišne i uredske objekte. Radimo 2450 kvadratnih metara novih prostora na dvije etaže, širimo svoju proizvodnju, a investicija je vrijedna oko 9 milijuna eura – dodala je Horvat.

Obrt ‘Slastice 3 užitka’ potporu je za štrukle dobio po drugi puta, a ispred tvrtke obratila se Štefica Gulija koja je istaknula da će ova sredstva uložiti u opremanje proizvodnje.

Centar Škudar je certificirani proizvođač mlinaca već osam godina, rekao je prilikom zahvala vlasnik Danijel Škudar. Istaknuo je da svoje proizvode također distribuiraju i van granica Hrvatske te je ovom prilikom zahvalio Županiji što ima sluha za male proizvođače.
– Imamo vrijedne ljude koji čuvaju zagorsku tradiciju, imamo Županiju koja nas osluškuje i prati. Moramo samo ostati dosljedni i uporni i rezultati neće izostati – rekao je Škudar.

Obrt za ugostiteljstvo i turizam ‘Zelenjak Ventek’ certificirani je proizvođač i zagorskih štrukli i zagorskih mlinaca, a zahvalu na dodjeli potpora je iskazala je vlasnica Dora Greblički Kos.
– Uz pomoć županijskih poticaja unazad nekoliko godina uspjeli smo urediti prostorije za proizvodnju i skladištenje proizvoda. Iz aspekta proizvođača ugostitelja, mogu reći da je očuvanje tradicionalnih jela izrazito bitno jer time stvaramo identitet. Hrana je postala jedan od glavnih motiva pri odluci za putovanje, a mi smo na dobrom putu postajanja top gastro destinacija – poručila je Greblički Kos uz nadu da će se u priču uključiti još više proizvođača ugostitelja.

Župan Željko Kolar također želi da na području županije bude što više certificiranih proizvođača ovih naših delicija.
– Želimo da se ciljano dolazi u Zagorje jer imamo priču, kvalitetu, imamo ljude i nema razloga da kroz dvije-tri godine postanemo top destinacija. Već smo sada najjača kontinentalna turistička destinacija, ali još uvijek ima prostora za napredak – rekao je uvodno župan, pa se osvrnuo na sam natječaj i najavio:
– Za nas je uvijek najbolji scenarij onaj u kojem moramo povećavati sredstva koja smo predvidjeli po određenom javnom pozivu, a ovo je prvi puta da nismo potrošili sva sredstva iz ovog javnog poziva jer ove godine nije bilo toliko prijava, stoga ćemo ovaj natječaj ponoviti! Dat ćemo priliku još jednom da ove godine povučete bespovratna sredstva pod istim uvjetima kao i u ovom natječaju jer vjerujemo da ćemo vam na taj način pomoći da brže realizirate neke željene projekte. Novi natječaj ide krajem srpnja ili kolovoza – zaključio je Kolar.
