Hrvatska poljoprivredna komora i hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu Karlo Ressler jučer su u Bruxellesu organizirali susret hrvatskih poljoprivrednika s poljoprivrednicima drugih država Mediterana. Poljoprivrednici iz Hrvatske, Italije, Grčke, Španjolske, Francuske i Portugala okupili su se na konferenciji, koja je dobila podršku brojnih zastupnika u EU parlamentu, a na njoj se razgovaralo o brojnim temama među kojima su dominirali trenutačni pregovori oko nove Zajedničke poljoprivredne politike (ZPP) od 2027. godine i proračunu za poljoprivrednike.
Poljoprivrednici mediteranskih zemalja zaključili su kako EU poljoprivrednici moraju zajednički djelovati i boriti se za svoje interese jer je vrlo zabrinjavajuće što se u posljednjih deset godina broj farmi smanjio za gotovo tri milijuna, dok je potreba za hranom sve veća, a prosječna dob poljoprivrednika je čak 57 godina.
– Članovi Hrvatske poljoprivredne komore na ovoj su dvodnevnoj konferenciji u Europskom parlamentu raspravljali o budućnosti europske i hrvatske poljoprivrede, te smo iznijeli naše specifičnosti i probleme. Zajednički je stav kako EU mora zaštititi svoju proizvodnju hrane i povećati izdvajanja za poljoprivredu. Ovakvi susreti od iznimne su važnosti za naše poljoprivrednike, posebice jer proizvođači s Mediterana imaju brojne zajedničke, ali i svoje specifične probleme koji ih muče. Na ovaj način nastojali smo što više promovirati naša stajališta, vezano za novi ZPP, te vidjeti kako se naše kolege nose s problemima u proizvodnji, ogromnoj administraciji, s uvozom hrane te na koji način komuniciraju sa svojim resornim ministarstvima i drugim nadležnim institucijama – izjavio je predsjednik HPK Mladen Jakopović.

Novi ZPP je potrebno jasnije komunicirati
Predstavnici HPK na konferenciji su istaknuli kako je problem novog ZPP-a prije svega to što se jako malo o njemu za sada zna. Naglašeno je kako poljoprivreda treba dobiti više novca, posebice jer se u sadašnjem programskom razdoblju nije uračunala ogromna inflacija. Isto tako, izrazili su bojazan vezano za nove trgovinske sporazume koje bi mogle dovesti do velikog uvoza hrane koja se proizvodi po nižim standardima nego što se to radi u EU, čime bi se dodatno smanjila hrvatska konkurentnost.
Poljoprivrednici su na konferenciji pozdravili najavu Europske komisije, koja je ovih dana predstavila novi prijedlog Uredbe kojim se značajno pojednostavljuje provedba Zajedničke poljoprivredne politike (ZPP), s posebnim naglaskom na smanjenje administrativnih zahtjeva za poljoprivrednike i nacionalne institucije država članica Europske unije. Riječ je o obećanju danom nakon niza prosvjeda europskih poljoprivrednika.
Na konferenciji su pojedini predstavnici mediteranskih zemalja govorili o svojim specifičnostima i potrebama, primjerice o većim potrebama i potporama za ulaganje u navodnjavanje zbog klimatskih promjena, olakšavanje pristupa mladih poljoprivrednom zemljištu i kreditima, ali i o potrebi zaštite EU tržišta od pritiska jeftinih roba iz država s kojima EU sklapa trgovinske sporazume, koji omogućavaju uvoz jeftinije hrane. Europski poljoprivrednici teško mogu biti konkurentni tim državama u kojima je radna snaga daleko jeftinija, kao i troškovi proizvodnje, a vrlo često se koriste i zaštitna sredstva koja EU poljoprivrednici više ne smiju koristiti.
Zaključak konferencije je da je novi ZPP potrebno jasnije komunicirati i poljoprivrednicima prezentirati jasne brojke koliko će novca biti usmjereno na poljoprivredu, te na koji će način novi ZPP poljoprivrednicima olakšati poslovanje i smanjiti administrativne prepreke. Isto tako, većina poljoprivrednika istaknula je kako poljoprivreda treba dobiti status ključne djelatnosti u okvirima nacionalne sigurnosti svojih zemalja, ali i cijele EU, s obzirom na tektonske poremećaje u cijelom svijetu.