Početak karijere često je pun neizvjesnosti, a ponekad i prepreka koje nisu uvijek vezane uz znanje i trud. No, pravi primjer kako se takve prepreke mogu pretvoriti u motivaciju za uspjeh je mlada grafička dizajnerica Lorena Bačani iz Ludbrega.
Njezina karijera, nažalost, nije započela nakon fakulteta jer je tamo naišla na, kako nam kaže, diskriminaciju nekih profesora koji su smatrali kako ženama nije mjesto u njihovoj branši.
Nije sve išlo po planu
Nakon završetka srednje škole, Lorena je upisala fakultet s ciljem ulaska u svijet informatičkih znanosti. Ipak, put nije išao onako kako je planirala. Umjesto podrške i razvoja karijere tim putem, susrela se s izazovima koji su je naveli da potraži alternativni smjer – i to izvan akademskog sustava, govori nam Lorena koja je nakon neprimjerenih komentara profesora odustala od fakulteta.
Upisala je tečaj i krenula s web dizajnom.
– Oduvijek me zanimalo crtanje i digitalna umjetnost. Uz to sam željela pomoći ljudima pokazati njihove brendove kroz unikatne logotipove i vizualne identitete, a sve kako bi se prezentirali u najboljem mogućem svjetlu. Ideja je bila probati s grafičkim dizajnom, a kroz tečaj sam stekla znanja i vještine u programiraju, HTML-u i CSS-u. Isto tako, stekla sam i znanja o izradi web stranica u Webflowu i WordPressu – objašnjava nam Lorena svoje početke od prije tri godine s otvaranjem svojeg obrta za dizajn i tisak, ‘LES DESIGN’.

Danas, Lorena iza sebe ima zavidan broj uspješnih projekata s fokusom na lokalna poduzeća.
Posla ima puno
– Trenutačno najviše klijenata dobivamo preko preporuka, pa smo tako radili s nekim od etabliranih tvrtki s našeg podneblja, pa sve do onih koji tek kreću u poslovne vode sa svojim obrtima ili firmama – kaže Lorena potvrdivši uspješnost dizajnerske karijere.
– Radili smo tako web za operne pjevače, turističke agencije, fitness trenere, bravarske obrte, OPG-ove. Imamo stvarno dosta klijenata sa sjevera Hrvatske – dodaje Bačani.
Valja istaknuti kako se u te tri godine opseg posla itekako povećao, što je primoralo mladu Lorenu da povremeno uzme i ponekog vanjskog suradnika.
– Probali smo na inozemno tržište preko freelance stranica, no imamo toliko posla ovdje da smo morali tražiti nekolicinu vanjskih suradnika koji bi nam uskakali. Svakako nam je u planu daljnje proširenje obrta čim steknemo još iskustva i znanja što smatram da je prijeko potrebno u ovom poslu. Bez svakodnevnog učenja i razvijanja nema ništa – poručuje Lorena.
Kad govorimo o godinama, vrijedi istaknuti da Lorena Bačani, iako ima tek 23 godine, već s punim pravom nosi titulu ozbiljne poslovne žene. Upravo zato nas je zanimalo kako se snašla u pregovorima oko cijena svojih usluga, s obzirom na to da tržište dizajna često uključuje širok raspon ponuda – od onih vrlo povoljnih do iznimno visokih, pri čemu su cjenici umjetničkih udruga nerijetko neusklađeni s realnim potrebama tržišta.
Instagram will load in the frontend.
– Logotipi kod nas kreću od 80 eura, web stranice od 400 nadalje, ali uvijek se trudimo prilagoditi budžetu klijenata. Znamo da mnogi kreću od nule, možda i bez poticaja i nekog velikog budžeta, zato se trudimo prilagoditi “svačijem džepu“ – govori nam Lorena dodajući:
Tajna uspjeha
– Često se referiramo na Facebook grupe gdje male firme traže dobar odnos cijene i kvalitete. Ima primjera da netko uspije naplatiti web stranicu i 10.000 eura, a na kraju ta stranica uopće neće biti funkcionalna. Zato smatram kako je kod izbora dizajnera bitno gledati kompletan portfolio. Naravno, treba se uzeti i više ponuda kako bi se mogla napraviti prava usporedba i prosudba tko je najbolji za traženi posao – naglašava Bačani.
Na kraju smo ju upitali za savjet koji bi dala nekome tko razmišlja o upuštanju u ovo izuzetno kompetitivno područje. Jer u konačnici, radi se o interdisciplinarnom području koje spaja umjetnosti i programiranje, poduzetništvo i estetiku.
– Osnove! Smatram kako je najbolje kvalitetno naučiti osnove s fokusom na kodiranje jer su programski jezici od esencijalne važnosti. A to znanje će biti korisno i u kasnijim poslovima. Naravno, treba imati i smisla za dizajn. Svakako je učenje najbitnija stvar i to ne mora, kako se vidi iz mojeg primjera, biti na fakultetu. Znanje se može steći kroz čitanje, a ako nemate pristup knjigama, nema razloga zašto ne bi učili s YouTubea ili upisali neki online tečaj. Treba probati, ako imate volju sve je moguće – poručuje Lorena Bačani.