Čak i ako noću ne razmišljate o problemima, to ne znači da spavate mirno. Za mnoge osobe starije od 50, noćni san više nije ono što je bio jer kvaliteta sna opada, a stanje nesanice postaje sve češće. Problemi uključuju teškoće s usnivanjem, učestalo buđenje tijekom noći i prerano jutarnje buđenje, prenose 24sata.
Pregled najčešćih uzroka lošeg sna u starijoj dobi
Nakupljanje kilograma
Starenjem metabolizam usporava, a bez redovite tjelesne aktivnosti i uravnotežene prehrane dolazi do povećanja tjelesne mase. Suvišni kilogrami često se povezuju s poremećajima spavanja, poput apneje.
Istraživači s američkog sveučilišta Johns Hopkins otkrili su da gubitak masnog tkiva, posebno u području trbuha, može značajno poboljšati kvalitetu sna. Obrnuto vrijedi također – problemi sa spavanjem otežavaju mršavljenje.
Apneja u snu
Ovaj čest poremećaj nastaje kada tijekom spavanja dolazi do privremene blokade gornjih dišnih puteva, što zaustavlja protok zraka.
Veći rizik postoji kod osoba s viškom kilograma, muškaraca starijih od 40 i općenito muške populacije. Neliječena apneja može dovesti do srčanog zastoja i iznenadne smrti, no dobra vijest je da se uspješno liječi.
Menopauza
Brojni simptomi menopauze, od valunga do promjena raspoloženja, pridružuju se i nesanici. Istraživanja pokazuju da do 61 posto žena u menopauzi ili postmenopauzi prijavljuje poteškoće sa spavanjem.
Smanjena razina hormona igra ključnu ulogu u promjenama spavanja, a moguće ih je ublažiti odgovarajućim liječenjem.
Problemi s prostatom
Kod muškaraca, s godinama dolazi do povećanja prostate, što može uzrokovati učestalu potrebu za mokrenjem noću. Ovo stanje, poznato kao benigna hiperplazija prostate, može značajno narušiti san.
Preporučuje se ograničiti unos tekućine u večernjim satima i izbjegavati diuretike poput kofeinskih napitaka i čokolade.
Hrkanje
Iako hrkanje može zahvatiti sve dobne skupine, s godinama postaje učestalije. Gubitak mišićnog tonusa u grlu, masne naslage oko vrata i suženje dišnih puteva mogu dovesti do izraženijih zvukova tijekom noći.
Zaklada za spavanje preporučuje niz vježbi za jačanje mišića oko dišnog puta, a u u ublažavanju simptoma može pomoći i gubitak tjelesne mase.
Srčani problemi
Starenjem dolazi do slabljenja srčanog mišića, a s time i do većeg rizika od srčanih bolesti. Nesanica je česta među osobama s kroničnim srčanim zatajenjem.
Bol u prsima može otežati opuštanje i padanje u san, a ležeći položaj dodatno izaziva osjećaj nedostatka zraka. Posljedica je umor i česta buđenja.
Buka
Budući da starije osobe teže ulaze u duboke faze sna, sklonije su buđenju zbog buke. Automobilski alarmi, susjedov pas ili razgovori prolaznika, sve to može prekinuti prijeko potreban san.
Rješenje mogu biti čepići za uši ili uređaji za poništavanje buke.
Lijekovi
Starenjem dolazi do potrebe za uzimanjem više lijekova, od kojih mnogi imaju nuspojave, uključujući i nesanicu.
Primjerice, ako se ne prilagodi doza lijekova za štitnjaču, moguće je da osoba ne može zaspati. Stoga je važno redovito konzultirati liječnika i provjeriti učinke terapije.
Manjak sunčeve svjetlosti
Starije osobe, osobito one s ograničenom pokretljivošću, često ne provode dovoljno vremena na prirodnom svjetlu.
To može poremetiti unutarnji sat i otežati uspavljivanje. U takvim slučajevima može pomoći terapija svjetlom, koja pomaže u regulaciji cirkadijskog ritma.
Depresija
S godinama dolazi do slabljenja određenih moždanih funkcija, što može utjecati na emocionalno zdravlje. Depresija je često povezana s poremećajima sna.
Ako se sumnja na depresiju, ključno je potražiti stručnu pomoć i otkriti uzrok problema.