PROJEKT OD 320 TISUĆA KUNA: Krenule pripreme za buduću aglomeraciju Klanjec, čime će se riješiti odvodnja iz centra i zapadnog dijela grada
“Isprojektirat će se oko 2,5 km mreže, oko pet pumpnih stanica i pregradnih građevina te uređaj za pročišćavanje otpadnih voda”

U prostorima Grada Klanjca, predstavnici Zagorskog vodovoda i Grada izložili su plan izgradnje uređaja za biološko pročišćavanje otpadnih voda, izgradnje kolektorske mreže te spojnog kolektora.

Gradonačelnik Zlatko Brlek rekao je da Klanjec ima svoj sustav odvodnje i kolektore još iz doba Austro – Ugarske i da je oko pet kilometara te kolektorske mreže donedavno bilo pod upravljanjem komunalnog poduzeća “Zelenjak“. Međutim, zakonima o odvodnji iz 2009. i 2011. godine te njihovom dopunom iz 2013. godine, propisano je da odvodnja mora ići pod upravljanje vodnih isporučitelja.

– Temeljem toga, od 31. ožujka 2014. godine sve jedinice lokalne samouprave s područja županije, pa tako i Klanjec, su sve svoje građevine odvodnje prebacile na Zagorski vodovod, koji je osnovao poduzeće za odvodnju u tom dijelu. Zagorski vodovod je na području Klanjca u međuvremenu napravio i jedan pročistač koji se tiče Dola Klanječkog i istočnog dijela grada, i taj kolektor je u funkciji, a sada smo došli do najbitnijeg dijela, a to je odvodnja iz centra i zapadnog dijela grada – pojasnio je Brlek.

Veliki sustav

Zagorski vodovod se javnom odvodnjom bavi od 2014. godine, a proteklih su godina pokrenuti i brojni projekti poput aglomeracije Zlatar – Zabok, koja je trenutno u izgradnji, rekao je direktor Zagorskog vodovoda Mario Mihovilić i dodao da su ishođene dozvole i za aglomeracije Pregrada i Krapinske Toplice, a sada se krenulo i na manje aglomeracije.

– Potpuno smo izgradili odvodnju u naseljima Kumrovec i Risvica, a imamo i pročišćivač u Kumrovcu. Aglomeracija koju još trebamo napraviti, jest aglomeracija Jakovlje, za koju je pokrenuto projektiranje. U fazi je izrada dokumentacije. Bio je raspisan i natječaj za izradu aglomeracije Klanjec, posao je dobila tvrtka “ECOINA“, a vrijednost ugovora je 320.000 kuna. Posao treba završiti do veljače 2023. godine. U sklopu izrade dokumentacije, treba isprojektirati približno 2,5 kilometra mreže, oko pet pumpnih stanica i pregradnih građevina te uređaj za pročišćavanje otpadnih voda veličine oko 1200 ekvivalenta stanovnika. Potrebno je još napraviti elaborat zaštite okoliša. S izračunima i proračunima će se utvrditi točna veličina uređaja i profili cjevovoda. Time će se obuhvatiti kompletna postojeća odvodnja, koja je dužine pet kilometara, i zatvoriti u jednu veliku cjelinu, odnosno aglomeraciju – rekao je Mihovilić.

Osim u Kumrovcu i Humu na Sutli, koji imaju pročistače, u svim ostalim naseljima, uključujući i veće gradove u županiji, sve se ispušta u recipijente sukladno vodopravnim dozvolama koje posjeduje Zagorski vodovod. Te će dozvole vrijediti dok se ne izgradi kompletna aglomeracija i dok se sve zajedno ne dovede u jedan veliki sustav u kojem će se onda sve pročišćivati u jednoj točki. Za sada sve ide prema planu, dodao je Mihovilić.

– Trenutno se rješavaju velike aglomeracije, u velikim gradovima, nakon toga će ići one nešto manje, do pet tisuća ekvivalenta stanovnika, a onda idu ove manje aglomeracije. Mi se pripremamo, bit ćemo spremni, imat ćemo projektnu dokumentaciju. Kada vidimo studiju, znat ćemo uvjete i pripremiti cijeli projekt za aplikacije na buduće EU fondove. Sada slijede pripremne radnje, da bismo se za nekoliko godina mogli prijaviti i biti spremni i tada ćemo moći reći da smo zaokružili naše cijelo distribucijsko područje i sva ona mjesta koja su bila predviđena. Stvar je u provedbi u natječajima i u izgradnji – rekao je Mihovilić, pa dodao da je rok za velike aglomeracije, poput one Zabok – Zlatar, 2023. godina.

 – Sada ide novi paket financiranja i novo razdoblje. Tu bi trebale ući ove aglomeracije do pet tisuća ES-a, a nakon toga ćemo vidjeti i za ove manje aglomeracije i hoćemo li i njih tu uspjeti izgraditi. Naravno, u Klanjcu gradnja neće stati. Radit će se u nekoliko faza, a ovo je tek prva veća faza. Grad ima i još dijelova koji nisu obuhvaćeni odvodnjom, ali to će se rješavati u nekoj drugoj fazi – rekao je i dodao da Zagorski vodovod provodi i rekonstrukcije na postojećoj odvodnji na području grada.

– Mi smo prije tri godine rekonstruirali kompletan Dol Klanječki, velik dio te odvodnje smo u potpunosti rekonstruirali. Izgradili smo i veliki dio kolektorske mreže kod klanječkog groblja, a tamo imamo i pročistač, tako da se polako, iz godine u godinu, ta mreža povećava. Naravno, to nije posao kojeg možemo završiti odmah. Svi znamo da je izrazito skupo raditi kanalizaciju jer se radi o velikim dubinama, velikim profilima, ali taj posao trenutno ide i bit će završen – najavio je Mihovilić.  

Ekološki aspekt

U većem dijelu Klanjca postoji izgrađen sustav odvodnje mješovitog tipa, što znači da je njime predviđeno sakupljanje oborinskih i sanitarnih voda, rekao je voditelj projekta Dražen Gal iz tvrtke “ECOINA“ te pojasnio važnost ovog projekta za ekologiju.  

– Dio kućanstva je već priključen, a dio će se priključiti, odnosno, sva kućanstva gdje je mreža postojeća, a i u onom dijelu gdje se planira, bit će priključena u fazi planiranja i provedbe projekta. Postojeće je stanje takvo da mješovit sustav koji je izgrađen ima nekoliko ispusta koji bez ikakvog tretmana sanitarne otpadne vode direktno puštaju u prirodu, odnosno, svi zajedno završavaju u rijeci Sutli. S aspekta ekološkog stajališta, to nije prihvatljiv pristup i iza cijele priče postoji ideja da se podigne standard i kvaliteta života ljudi i ekološke niše te da se objedini s novoplaniranim sustavom. Njegova osnovna ideja je da sakupi već postojeće sustave mješovite odvodnje. Na tim lokacijama će se predvidjeti nekoliko pregradnih građevina koje imaju svrhu sve one kišne dotoke u vrijeme kišnih razdoblja, a za koje nije potreban tretman pročišćavanja, direktno puštati u recipijente, dok za one najzagađenije, sanitarne dotoke, imamo planirano pročišćavanje na uređaju te ispuštanje u rijeku Sutlu, kao prihvatljiv recipijent – pojasnio je Gal.

Dosad je izrađen elaborat zaštite okoliša koji je dostavljen naručitelju na preliminarni pregled, a u skorije vrijeme će biti pušten i u procedure u nadležno Ministarstvo, kazao je Gal.

– Računamo da će to biti do kraja tekućeg mjeseca. Odrađene su neke terenske obaveze u pogledu izvida terena i pregleda lokacije te je započeto s geodetskim snimanjem terena, što je preduvjet za daljnje aktivnosti oko projektiranja i pristupa oko ishođenja samih lokacijskih i građevinskih dozvola te kasnije natječajne dokumentacije. Uređaj je predviđen na lokaciji već ranije utvrđenim prostornim planom. Mislim da je dosta detaljno, kvalitetno u tom dijelu prostorno planska dokumentacija definirana i da tu nema nikakvih prepreka. Uređaj će biti drugog stupnja pročišćavanja, što zadovoljava kriterije za ispuštanje u rijeku Kupu – rekao je Gal i dodao da se planira i nekoliko crpnih stanica koje bi pomagale kod topografski zahtjevnijih lokacija, kako bi cjelokupni sustav bio kvalitetan i zaokružen. (vc, vh)

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

NET.HR

IZ HRVATSKE

Kajkavske kronike

Još iz rubrike