Mirenje sindikata i Vlade nije uspjelo, doznaju 24sata nakon današnjeg sastanka sindikata s predstavnicima Vlade u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih. Tri prosvjetna sindikata pozvana su na novo mirenje prema njihovih pet zahtjeva, nakon što su prošle srijede održali jednodnevni štrajk na razini cijele Hrvatske.
Na današnjem sastanku nije bilo ni ministra obrazovanja Radovana Fuchsa, niti ministra rada i socijale Marina Piletića. Pregovore ispred Vlade vodila je državna tajnica u Ministarstvu obrazovanja Zrinka Mužinić Bikić.
Slijedi nova sindikalna akcija – idući utorak u četiri dalmatinske županije, Zadarskoj, Splitsko – dalmatinskoj, Šibensko – kninskoj i Dubrovačko – neretvanskoj, održat će se jednodnevni štrajk u školama i na fakultetima. Potom slijedi još jedan u četvrtak, a onda još tri u tjednu od 7. do 11. travnja. Štrajk će trajati od 8 do 12 sati, odnosno u popodnevnim satima ako je nastava poslijepodne.
Pet zahtjeva
Podsjetimo, ministar Fuchs poručio je kako je ponovljeno mirenje pravno upitno, no da će im se izaći ususret. Sindikati imaju pet zahtjeva, među kojima je najvažniji promjena Uredbe o koeficijentima, odnosno povećanje koeficijenata zaposlenima u prosvjeti i znanosti kako bi ih se izjednačilo s ostalima zaposlenima u javnim službama. Sindikati traže i povećanje osnovice plaća u 2024. za 10 posto, odustajanje od ocjenjivanja nastavnika, te odgodu modularne nastave u strukovnim školama. Nijedan štrajk, najavljuju iz resornog ministarstva, neće biti plaćen, što sindikati smatraju zastrašivanjem i kršenjem ustavnog prava na štrajk.
– Vlada mora shvatiti da nam je zaista stalo do dijaloga, da nam je zaista stalo do učenika, studenata, naših roditelja i djece, i nudimo još jednu šansu, još jednu priliku za dijalog, da riješimo ono što nas muči. Muči nas nepravda, muči nas nejednakost u koju su stavljeni obrazovanje i znanost – izjavio je uoči sastanka glavni tajnik Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja Matija Kroflin.
Predsjednik Školskog sindikata ‘Preporod’ Željko Stipić naglasio je da sindikati mirenjem žele osigurati zakonitost štrajka te istaknuo da su pregovori odgovor na višekratne pozive premijera za dijalog.
– Mi smatramo da ovim postupkom mirenja sebe apsolutno štitimo u pogledu bilo koga tko bi pokušavao osporavati štrajk. Svaki dogovor uključuje neko popuštanje, ali to uključuje dvije strane – kazao je Stipić.
Štrajkovi se idući tjedan održavaju točno u vrijeme pisanja posljednja dva nacionalna ispita za osme razrede, iz geografije i povijesti. Zbog prošlog štrajka, u 24 škole nije se pisao ispit iz engleskog jezika.