Ruševnu kućicu u krapinskoj Magistratskoj ulici ovogodišnji snijeg je "dokrajčio", a puno bolje ne izgleda ni stambena zgrada uz nju
Grad Krapina i Ministarstvo kulture: To treba sanirati i održavati obitelj Pažur. Njihova odvjetnica odgovara: Ruševno stanje rezultat je 70-godišnje nebrige Grada

Gotovo dva mjeseca prošlo je otkako se u Magistratskoj ulici u Krapini, stara ruševna kućica u dvorištu, na broju 12, uz zgradu koja se nalazi unutar međa zaštićenog kulturnog dobra – Kompleksa Keglević, zaštićenog temeljem rješenja Ministarstva kulture, pod težinom snijega još dodatno urušila. Ta ruševina predstavlja svojevrsno ruglo gotovo u samom središtu Krapine, ali i potencijalnu opasnost za prolaznike, kao i stanare obližnje zgrade. Naime, i sama stambena zgrada na adresi 10/1, u kojoj živi još nekoliko stanara u jako je lošem stanju i izvana i iznutra, pa i njoj prijeti slična sudbina ukoliko se ubrzo ne krene u njezinu adaptaciju. Upitali smo stoga i u gradu Krapini i u Ministarstvu kulture, odnosno Konzervatorskom odjelu što se čini po sanaciji ruševina, odnosno osiguranju stambene zgrade.

Mjere zaštite

– Što se tiče ruševne kućice, objekt je u vlasništvu obitelji Pažur, temeljem rješenja od 19. travnja 2017. godine, koje je donio nadležni Ured državne uprave u KZŽ, Služba za gospodarstvo i imovinsko-pravne poslove, u postupku naknade za oduzetu imovinu po zahtjevu Rikarde Marije Pažur i dr., a svi zastupani po odvjetnici Zvjezdani Znidarčić -Begović iz Zagreba Ksaverska cesta 35a. Ministarstvo kulture, Uprava za zaštitu kulturne baštine – Konzervatorski odjel u Krapini, rješavajući po službenoj dužnosti u predmetu provedbe mjera zaštite predmetne dvorišne građevine, donijelo je 12. ožujka 2018. godine rješenje, kojim se nalaže vlasnicima provedba mjera zaštite predmetnog objekta te koje mjere zaštite treba provesti, a to su: ukloniti urušene i labilne dijelove građevine koji predstavljaju opasnost za život ljudi, okoliš, druge građevine i imovinu, zatim zid prema Uskoj ulici osigurati od daljnjeg urušavanja, kao i propisno označiti te postaviti zaštitnu ogradu radi otklanjanja opasnosti za život ljudi, okoliš, druge građevine i imovinu – odgovorili su nam iz Grada Krapine, dodajući da je prije početka radova Konzervatorskom odjelu potrebno dostaviti troškovnik radova radi izdavanja prethodnog odobrenja te da naložene mjere treba provesti u roku od 40 od dana primitka rješenja, budući da se radi o zaštićenom kulturnom dobru, temeljem rješenja Ministarstva kulture.


Dodaju u Gradu, kako je cijela stambena zgrada, koja je zasebna građevina i nije povezana s ruševnom kućicom, u postupku povrata, odnosno naknade oduzete imovine, u smislu odredbi Zakona o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine, te je danas dijelom u vlasništvu obitelji Pažur (prazni stanovi), a dijelom upravlja Grad Krapina, koji je dosad financirao i sve radove i popravke na građevini, a preostale stanove koriste zaštićeni najmoprimci.

Kompleks Keglević

Iz Ministarstva kulture odgovoreno nam je kako se i stambena zgrada i urušena dvorišna prizemnica nalaze unutar međa zaštićenog kulturnog dobra – Kompleksa Keglević, ali i unutar međa zaštićene Kulturno – povijesne cjeline grada Krapine, upisane u Registar kulturnih dobara RH te slijedom navedenog, podliježu odredbama Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara.
– Prema Zakonu, o kulturnom dobru dužan se brinuti njegov vlasnik. Urušena stambena prizemnica, napuštena od 2002. godine vraćena je svojim prijašnjim vlasnicima, odnosno njihovim nasljednicima, kojima je bila konfiscirana 1946. godine, a obveznik vraćanja bio je Grad Krapina. Napominjemo da je građevina vraćena u zapuštenom i ruševnom stanju. Stambena zgrada je prema našim saznanjima još uvijek u postupku povrata – odgovaraju nam iz Ministarstva kulture te dodaju:

– Dana 15. veljače 2018. godine, kada je primijećeno da se dvorišna zgrada u Magistratskoj ulici 12 djelomično urušila, obaviješten je Grad Krapina, koji se očitovao da njegova “komunalna služba nije nadležna za izdavanje rješenja o uklanjanju ruševine u zoni zaštite kulturne baštine, kao ni za otklanjanje nedostataka na nosivom dijelu konstrukcije, već građevinski inspektor, uz mišljenje i suglasnost Konzervatorskog odjela“. S obzirom na to da urušena građevina predstavlja opasnost za živote ljudi, okolinu i imovinu (dvorište koriste kao parkiralište stanari i korisnici okolnih poslovnih prostora), Konzervatorski odjel u Krapini uputio je prijavu o urušavanju građevinskoj inspekciji, s molbom za nadležno postupanje, u kojoj je dao svoju suglasnost za uklanjanje urušene građevine s obzirom na to da ona sama po sebi ne posjeduje spomenička svojstva. 8. ožujka 2018. godine, građevinska je inspekcija pisanim putem obavijestila Konzervatorski odjel u Krapini o izvršenom inspekcijskom nadzoru, ali i o njihovoj nenadležnosti za postupanje u predmetu, s obzirom na to da se radi o građevini koja se nalazi unutar međa zaštićenog kulturnog dobra. Stoga je Konzervatorski odjel u Krapini 12. ožujka 2018. godine, uputio vlasnicima rješenje kojima se nalaže provedba mjera zaštite i rok za njihovu provedbu, a one podrazumijevaju uklanjanje urušenih i labilnih dijelova građevine koji predstavljaju opasnost za život ljudi, okoliš, druge građevine i imovinu, postavljanje zaštitne ograde itd., osiguravanje zida prema Uskoj ulici od urušavanje na javnu površinu – zaključuju u Ministarstvu kulture.

Južna Amerika

No, čini se kako ta adaptacija, odnosno sanacija neće tako brzo, odnosno u roku od 40 dana od donesenog rješenja. Naime, stupili smo u kontakt s odvjetnicom Zvjezdanom Znidarčić -Begović, koja je opunomoćenica obitelji Pažur, koja inače živi u Južnoj Americi. Ona nam je rekla kako će se sanacija urušene kućice svakako rješavati, ali da u ovom trenutku ne može reći kada, a obitelj Pažur još manje, s obzirom na to da njih nema ovdje.

– Obitelj je upoznata s urušavanjem kuće, no moram pritom reći da Grad Krapina nije vodio brigu o ničemu i to je vratio Pažurima u urušenom stanju. Istina, ovogodišnji malo veći snijeg koji je bio, je to dodatno srušio, ali rezultat urušenog stanja je prije svega rezultat nebrige Grada Krapine. Osim toga, ta kuća ne predstavlja opasnost, nema nitko razloga tamo prilaziti, u tom dvorištu neki stanari i djelatnici Konzervatorskog odjela parkiraju svoja vozila, ali na sigurnoj udaljenosti od kuće. A što se tiče sanacije u roku od 40 dana, pa zašto Grad nije proveo tu sanaciju u zadnjih 70 godina? Osim nebrige Grada, ovo vam je i rezultat protivljenja Grada da dođe do povrata prije 15 – 20 godina, kada nije bilo u ruševnom stanju, nego je primopredaja napravljena prije par mjeseci, u takvom ruševnom stanju kakvo je sad, ništa boljem – zaključila je odvjetnica Zvjezdana Znidarčić – Begović.

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

NET.HR

IZ HRVATSKE

Kajkavske kronike

Još iz rubrike