Prije točno 15 godina izgrađena je nova zgrada jednog od najpoznatijih muzeja u Hrvatskoj, a vjerojatno i najpoznatijeg u Zagorju – Muzeja krapinskih neandertalaca. Krapinski neandertalac tada je konačno dobio dom kakvog zaslužuje, a otvorenje velebnog zdanja upriličeno je upravo na današnji datum, 27. veljače 2010. godine.
Sve je krenulo još 1971.
Sve je krenulo još od Muzeja evolucije koji je nastao početkom 70. godina, prisjetio se ravnatelj Muzeja Hrvatskog zagorja (čija je sastavnica i Muzej krapinskih neandertalaca) Jurica Sabol.

– Muzej evolucija je otvoren za javnost 11. rujna 1971. u sklopu ‘Tjedna kajkavskih popevki’ i bio je izuzetno zanimljiv u to vrijeme jer se radilo o specijaliziranom muzeju jedinstvene tematike uz nalazište Hušnjakovo uz njega. Muzej je bio prava atrakcija 70-ih i 80-ih godina na području cijele bivše države odakle je u Krapinu stizalo mnoštvo posjetitelja – započeo je ravnatelj Sabol.
Otvorenjem novog muzeja 2010. godine otvorile su se nove mogućnosti. Razvila se potpuno nova percepcija paleoantropologije, novi pogled na neandertalce u kontekstu evolucije čovjeka, mogućnost prezentacije Hušnjakova kao najbogatijeg nalazišta neandertalskog čovjeka na svijetu.

– Uopće ne možemo uspoređivati nekadašnju zgradu Muzeja evolucije i Kneippovu zgradu koja je već tada bila u lošem stanju te je u svega tri prostorije prezentirala geološku i paleontološko građu Hrvatskog zagorja s osvrtom na neandertalce. Novi je muzej 2010. pobudio kulturnu revoluciju. Tada nije bilo toliko interpretacijskih centara kao danas, a otvaranje novih muzejskih postava i novih muzejskih zgrada je bila prava rijetkost – govori ravnatelj.
Novi je muzej, smatra Sabol, odličan spoj moderne arhitekture pokojnog arhitekta Željka Kovačiča, jer na moderan, multimedijalan način priča prapovijesnu priču koju je Krapina uspješno izgradila. Neandertalac je postao jedan od najprepoznatljivijih brendova Krapinsko – zagorske županije, pa čak i cijele regije.

– Muzej je projektiran i napravljen kao moderna špilja ukopana u zemlju, što je odlično za cijelu priču. Ipak, na novih 1200 kvadratnih metara, osim stalnog postava, nemamo dodatnih sadržaja – uredskih prostora, prostora za edukativne radionice, izložbenih prostorija. Sve je to ostalo u Kneippovoj zgradi i to nam sada predstavlja veliki problem. Dodatni prostori su nam potrebni ne samo zbog standarda muzejske prakse, već i kulturnog turizma, a Muzeji Hrvatskog zagorja i Muzej krapinskih neandertalaca su veliki dio kulturnog turizma kontinentalne Hrvatske. Isto tako, krapinski je muzej jedan od rijetkih čiji je postav vezan in situ za originalno nalazište, i godišnje ga posjeti preko 100.000 posjetitelja iz zemlje i svijeta. S druge strane, osim toga, vi nemate ništa drugo za ponuditi – ističe Sabol.
Novih 450 kvadrata
Trenutno u okolici nema ugostiteljskih objekata ili dodatnih sadržaja za obitelji s djecom, stoga je prije nekoliko godina pokrenut projekt dogradnje Muzeja koji bi trebao obuhvatiti 450 metara kvadratnih novih koristivih površina.
– Riječ je o manjem ugostiteljskom objektu s terasom, izložbenoj prostoriji od oko 100 kvadrata, a dodatnih 100 kvadrata je namijenjeno za prostiju za edukaciju i razne pedagoške programe. Imali bismo i vanjski amfiteatar s 220 sjedećih mjesta koji bi bio namijenjen za događanja poput predstava, koncerata, promocija i slično, a izgradilo bi se i manje dječje igralište. Na taj način bismo ovdje na Hušnjakovu zaokružili priču i ljudima ponudili posjet muzeju, posjet nalazištu i mogućnost da s djecom bezbrižno provedu cijeli dan pored muzeja, u prirodi – otkrio je ravnatelj Sabol.
Projekt dogradnje je 1. travnja 2024. godine prijavljen pri Ministarstvu regionalnoga razvoja i fondova Europske unije i trenutno je u procesu evaluacije. Ravnatelj se nada da će u rođendanskoj godini stići lijepe vijesti.
Kada je 2010. izgrađen novi muzej, zabilježen je i rekordan broj posjetitelja – čak 150.000.

– Sam dan otvorenja je i dan danas povijesni dan za Krapinu, Zagorje i Muzeje Hrvatskog zagorja. Toga je dana stiglo gotovo 6000 ljudi na otvorenje novog muzeja. U početku su brojke uvijek bolje jer nešto novo uvijek budi interes javnosti, pa se tek kroz nekoliko godina broj posjetitelja spusti na optimalnu vrijednost. Danas smo se ustabilili na oko 100.000 izdanih ulaznica, plus 30.000 do 40.000 posjetitelja na dodatnim događanjima. Tu prije svega govorimo o izložbama, koncertima, predstavama i drugim specijalnim događanjima, a moram istaknuti i da smo među najboljima u Hrvatskoj po pitanju muzejske edukacije. Općenito, gledajući Muzeje Hrvatskog zagorja kao najveću baštinsku kulturnu ustanovu u Hrvatskoj, doista prednjačimo pred ostalim sličnim ustanovama – istaknuo je ravnatelj Sabol.

Valja još jednom istaknuti da je od 1. siječnja ove godine za sve stanovnike s područja grada Krapine ulaz u Muzej besplatan tijekom cijele godine, a ravnatelj Sabol je ukratko pobrojao i što ćete tamo moći vidjeti.
Događanja tijekom cijele godine
– Imat ćemo nekoliko suradnji. Dolazi nam Mestni muzej Idrija iz Slovenije koji je inače na UNESCO-vom popisu svjetske baštine, a oni će predstaviti stručnu geološku izložbu. Nadalje, imat ćemo i autorsku izložbu kolege kustosa iz krapinskog muzeja, bit će pedagoških projekata, raznih programa, sudjelovat ćemo i u ‘Noći krapinskog pračovjeka’, na ‘Europskim danima arheologije’, obilježit ćemo ‘Dane europske baštine’ i još mnogo toga. Događanja i sadržaja će biti tijekom cijele godine. Isto tako, izložba “Krapinski pračovjek” čiji sam ja autor gostuje 6. travnja na Bledu, najpoznatijoj slovenskoj turističkoj destinaciji, što je odlična promocija za Muzej, ali i Grad Krapinu. Izložba potom seli opet u Slavoniju gdje će biti otvorena u sklopu ‘Vinkovačkih jeseni’, a nakon toga ide u Split – najavio ja ravnatelj Sabol.
Valja istaknuti na kraju da se s novom, većom zgradom, proširio i kolektiv – od četiri zaposlena nekada, sada je u Muzeju krapinskih neandertalaca zaposleno 12 djelatnika, s tim da Muzej kontinuirano svake godine zapošljava po nekoliko sezonskih djelatnika prema potrebi. Svima njima, na čelu s voditeljem Muzeja Eduardom Vasiljevićem te ravnateljem Muzeja Hrvatskog zagorja Juricom Sabolom, ovom prilikom želimo sretan 15. rođendan!